Magazin

Bu gece Mevlit Kandili

Bu gece Mevlit Kandili

Hazreti Muhammed'in 1431'inci doğum yıldönümü olan bugün, mevlit Kandili olarak kutlanıyor. Diyanet İşleri Başkanı "Peygamberimizi sevmek, onun bıraktığı değerlere uymakla olur" dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi M. Zeki Karakaya, ''Türbeler ziyaret edildiklerinde, etraflarındaki taşı toprağı öpmek ve taşkınlıklarda bulunmak haramdır'' dedi.

Karakaya, İl Müftülüğü'nce, Kutlu Doğum Haftası nedeniyle Atatürk Kültür Merkezi Salonu'nda düzenlenen ''Etkili Bir Din Hizmeti Açısından, Hz. Muhammed'in Örnekliği'' konulu konferansta, insanlığın 15 asırdan beri Hz Muhammed'i tanımaya çalıştığını, dünyaya peygamberimizi bütün yönleriyle yansıtabilecek bir insanın da gelmediğini belirtti.

Bilimin insanı tam anlamıyla çözemediğini, tıbbın da bazı hastalıkların tedavisi konusunda aciz kaldığını ifade eden Karakaya, şunları söyledi:

''İnsan ne bu dünya, ne de diğer insanlar için yaratılmıştır. İnsanoğlu, yaşayabilmesi için çok şeye muhtaçtır.

Kadınlar toplumda çok önemli yer teşkil etmektedirler. Onları inciten bir toplumun yüzü gülmez. Erkekler eşlerine iyi davranmalılar. Biz 'ataerkil' toplumuz. Bu neden anne ve babalar çocuklarına hükmedebiliyorlar.

Fakat çocuklarıyla arkadaş olup onların diliyle konuşmaları gerekiyor. İnsanolarak biz kimsenin amiri değiliz. Hz. Muhammed, bize her yönüyle modeldir. Türbe ziyaretlerindeki taşkınlıkları, Hıristiyanlardan almışız.

Müslümanlar türbeleri ziyaret ederlerken başkalarına uymamalı, taşı ve toprağı öpmemeliler. Çünkü bunlar haramdır. Yalnız Allah'tan yardım dilemeliler.''
Yayın tarihi: 24.05.2002
363
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.