Magazin

Bu "Fil"in özgürlüğü sizin elinizde

Bu "Fil"in özgürlüğü sizin elinizde

1954'te İzmir'e geldiğinden beri bir kafeste tutulan 56 yaşındaki Asya fili Pak Bahadur son günlerini yaşıyor.

Pak Bahadur'u kurtarmak ister misiniz?

Hayvanseverler ve sivil toplum örgütleri Pak Bahadur'a en azından son günlerinde özgürlüğünü yaşatabilmek için imza kampanyası başlattı.

150 metrekarelik hayat
28 Kasım'da 57 yaşına girecek olan Asya fili Pak Bahadur, 50 yıldır İzmir'deki koleksiyon tipi hayvanat bahçesinde, 150 metrekarelik bir kafes içinde yaşamını tek başına ve yalıtılmış bir tutsaklık içinde sürdürüyor.

Pakistan doğumlu
1948 Pakistan doğumlu olan Pak Bahadur, 1954 yılında Pakistan tarafından İzmir Fuarı'na hediye olarak verilmiş. Yaşadığı kentin en çok tanınan simgesi durumundaki yaşlı filin, yaşamının sonuna geldiği, onu izlediğinizde net olarak görülebiliyor.

Beton kafeste dört nesil
Dört nesillik insan yaşamı süresini kendi boyutlarına göre küçücük bir kafeste ve beton zemin üzerinde geçiren Pak Bahadur için, 'Haber Ekspres' gazetesi yazarı Bülent Turan'ın öncülüğünde bir kampanya başlatıldı. Kısa sürede çok sayıda sivil toplum kuruluşunun desteğini alan kampanya, Pak Bahadur'un doğduğu topraklara gönderilerek ömrünün kalan kısmını orada, doğal yaşam ortamında özgürce geçirmesini hedefliyor.

Diğerleri için de umut ışığı
İzmir'e getirilişinin üzerinden 50 yıl geçen Pak Bahadur'la simgeleşen imza kampanyası, aynı zamanda hayvanat bahçelerinde tutsak olan diğer hayvanlar için de bir umut ışığı olacak. Kamuoyunun dikkatini bu konuya çekmek ve duyarlılık yaratma amacıyla, 28 kasımda Pak Bahadur'un kafesi önünde doğum günü kutlama eylemi yapılacak. Kutlamanın yanı sıra önemli bir sembolü olduğu kentin en sadık bireyi olarak kendisine İzmir'in hemşehrisi beratı verilerek onurlandırılacak.
Yayın tarihi: 11.11.2004
538
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.