Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Bu elmalara kurt girmiyor

Bu elmalara kurt girmiyor

Tarım İl Müdürlüğünce meyva üreticilerin daha az maliyetle daha kaliteli ürün elde etmeleri amacıyla elektronik tahmin ve erken uyarı sistemiyle üretilen ilk meyvalar basına tanıtıldı. Uyarı sistemiyle böceklerden korunan meyvalar arasında, her biri 600 gram ve 1 kilo arasında olan elmalar dikkat çekti.

Erken uyarı sistemiyle üretilen meyvaların tanıtımını Sakarya Vali Yardımcısı Orhan Alimoğlu, Geyve Kaymakamı Celalettin Yüksel ve Tarım İl Müdürü Abdurrahman Çakar yaptı. Sakaryanın Geyve İlçesinde ilk olarak Umurbey Köyünde elma üreticisi Mehmet Oktayın bahçesinde, erken uyarı sistemiyle yapılan ilaçlama, özellikle elmanın en büyük düşmanı olan karaleke ve iç kurtlar bahçedeki hiç bir ağaçta görülmedi.

Geçen yıl uygulamaya konulan sistemin bu yıl daha etkili sonuç verdiğini anlatan Tarım İl Müdürü Abdurrahman Çakar, şöyle dedi: "Ağaçlara yerleştirilen erken uyarı cihazları sinyal veriyor. Çiftçi bu uyarı sayesinde ilaçlama yapıp haşaratın ağaca yerleşmesini önlüyor. Bu seneye kadar elma ve üzüm üretimi yapan çiftçi bu sene teknolojiden de yararlanarak mükemmel bir ürün elde etti. Çok az maliyetle eskisinden daha üstün ürün elde edilmesini sağlayan bu sistem Adapazarı ve çevresinde toplam 6 ayrı bölgede uygulanıyor. Özel İdare tarafından sağlanan ödenekle kurulan bu sistemi tüm bölgeye yaymak için elimizden geleni yapacağız."

Tanıtımı yapılan meyvalar arasında her biri 600 gram ve 1 kilo arasında olan elmalar dikkati çekti.
(DHA)
388
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.