Magazin

Bu da yerli Doğu yakası hikâyesi

Bu da yerli Doğu yakası hikâyesi

31 Ağustos'ta Harbiye Açıkhava Tiyatrosu'nda prömiyer yapacak 'Dawool', ardından Bursa, İzmir, Ankara, gibi illeri kapsayan Türkiye turnesine çıkacak.

Anadolu Ateşi Dans Topluluğu, yeni bir projeyle sahnelere dönüyor. Mustafa Erdoğan'ın genel sanat yönetmenliğini yaptığı topluluk, Efes Pilsen'in 35. Yıl Etkinlikleri kapsamında sahnelenecek 'Dawool' adlı yeni projesinde, bir anlamda yerli bir Doğu yakası hikâyesi anlatacak.

'Dawol'un prömiyeri 31 Ağustos akşamı Harbiye Açıkhava Tiyatrosu'nda yapılacak.
Mustafa Erdoğan, 'Dawool'da yine yerel danslarla evrensele ulaşmayı hedefliyor. 'Anadolu Ateşi'ne göre daha az, 29 dansçının yer aldığı proje İstanbul'da bir günde yaşanan bir aşk hikâyesinin konu alıyor.

'Sultan's of the Dans'ın 12 dakikalık bir bölümünün geliştirilmesiyle ortaya çıkan 'Dawool'u Erdoğan, ritim tiyatrosu olarak nitelendiriyor. Ritim tiyatrosunu da "Sahne üzerinde diyalogları perküsyonla anlatıyoruz. Diyalogları ritmik kalıplarla verdiğimiz için ritim tiyatrosu olarak nitelendiyoruz" şeklinde açıklıyor.

'Dawool'un üç yıllık bir hayal olduğunu belirten Mustafa Erdoğan, projede zengin-fakir, iyi-kötü gibi dualist yaklaşımların yer aldığını ama bir çatışma göstermek yerine uyuma vurgu yaptıklarını söylüyor. Erdoğan mesajımız 'Yaşasın aşk, yaşasın barış', biz kendi kültürümüzden evrensel ürünler yapmak istiyoruz. Her yaptığımız eserle de büyük başarı kazanacağız" diyor.

Darbuka kompozisyonlarını Mısırlı Ahmet, müziklerini Kardeş Türküler topluluğu ile Taner Demiralp'in yaptığı 'Dawool', 29'u dansçı 40 kişilik bir ekip tarafından sahnelenecek. Harbiye Açıkhava Tiyatrosu'nda prömiyeri yapıldıktan sonra 'Dawool'un Türkiye turnesi başlayacak.

Anadolu Ateşi Dans Topluluğu, 'Dawool' gösterisiyle 3 Eylül'de Bursa'da, 4 Eylül'de Çeşme'de, 5 Eylül'de İzmir'de, 6 Eylül'de Bodrum'da, 8 Eylül'de Antalya'da, 10 Eylül'de Ankara'da, 11 Eylül'de Konya'da, 13 Eylül'de Adana'da, 14 Eylül'de Gaziantep'te, 15 Eylül'de Diyarbakır'da, 18 Eylül'de Samsun'da, 20 Eylül'de Trabzon'da seyircinin huzuruna çıkacak. Daha sonra da Avrupa turnesi planlanıyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 26.08.2004
335
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.