Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Bu da siyah laz!

Bu da siyah laz!

Hep Türkler, 'siyah' müziği 'rap'i kendilerine göre yorumlayacak değil ya... Bu kez tersi oldu. Bir siyah, Karadeniz türkülerini seslendirdi.

38 yaşındaki Barbadoslu Michael Mponda, Türkiye'de 'Laz X' ismiyle bir albüm hazırladı. Bir yıldır eşi ve oğluyla İstanbul'da yaşayan Mponda, ummadığı bir anda kendini ilginç bir projenin içinde buldu. Trabzonlu müzik yapımcısı Aydın Keyf, Michael'ı nasıl 'Laz X' yaptığını şöyle anlattı:

Sırada İranlı var
"Bir klipte arka planda dans edecek siyahlar lazımdı. Gelen ekipte Michael da vardı. Çok sempatik geldi. Müzisyen olduğunu öğrenince 'Gel sana Karadeniz şarkıları okutalım' dedim. İçinde sekiz İngilizce parça, iki de Karadeniz türküsü olan bir albüm yaptık." Keyf, "Türkiye'de Karadeniz müziği o kadar saptırılmış ki; Karadeniz türkülerini okutmak için Güney Amerika'dan siyah transfer ettim" diyerek, yakında bir İranlıya da Karadeniz türkülerinden oluşan albüm yapacağını söyledi.

Tirabizonluymuş
Mponda, yapımcısının kendisine biçtiği rolü de, okuduğu Karadeniz türküleri kadar başarıyla ezberledi. İşte Mponda'nın söyledikleri: Nerelisiniz? Tirabizon, Neresinden? Merkezden, Eşiniz nereli? Rizeli, Adı ne? Fadime...
(Milliyet)
380
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.