Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Bu da sağlıkta transfer bombası

Bu da sağlıkta transfer bombası

Karaciğer nakillerindeki başarısıyla tanınan Prof. Dr. Yaman Tokat başkanlığındaki Ege Üniversitesi Organ Nakli Merkezi ekibi, İstanbul'a transfer oluyor.

Kadir Has Üniversitesi'nde haftada bir gün konuk öğretim üyeliğine başlayarak İstanbul transferine ilk adımı atan Prof.Dr. Tokat, Florence Nightingale Hastanesi'nde organ nakli merkezi kurma çalışmalarını son aşamaya getirdi.

Kadir Has Üniversitesi eğitim hastanesi Florance Nightingale, karaciğer nakillerinde sadece Türkiye'nin değil, dünyanın en önemli merkezlerinden biri haline gelen Ege Üniversitesi Organ Nakli Merkezi'nin karaciğer nakli ekibine göz koydu. Florence Nightingale Hastanesi'nde organ nakli merkezi kurma çalışmalarının son aşamaya geldiği belirtilirken, karaciğer nakilleri için Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaman Tokat ve ekibine transfer teklifi yapıldı. Teklifi değerlendiren Prof. Tokat, ''konuk öğretim üyesi'' olarak Kadir Has Üniversitesi'nde ders vermeye başlarken, büyük transferin kısa bir süre sonra gerçekleşeceği belirtildi.

Prof. Tokat, 10 yıl önce başlattıkları kadavra ve canlıdan canlıya karaciğer nakillerinde 301 vakalık seriye ulaşan ve bu başarıları ile Avrupa Karaciğer Nakli Birliği'ne kabul edildiklerini söyledi. Prof. Tokat, ekibinin daha fazla hizmet verme isteğinde olduğunu belirterek şunları söyledi: "Biz burada güçlü bir ekibiz. Bu başarının ardında bu işi beraber yapmamız yatıyor. Bu arkadaşlarımız kapasitelerini zorluyorlar. Çok daha fazla ameliyat, çok daha insana hizmet isteğiyle hepimiz yanıyoruz. İzmir bölge olarak küçük bir şehir. Daha çok hizmet verebilmemiz için daha geniş mekanlara, daha çok insanlı yerlere ihtiyaç var. Daha önce de yurtdışından teklifler gelmişti. Ama Türkiye'de hizmet etmek istediğimizden reddetmiştik. Şimdi İstanbul'da ciddi bir teklifle karşı karşıyayız. Hastalarımızın yüzde 80'i İzmir dışından. İstanbul, Marmara Bölgesi ile birlikte Türkiye nüfusunun neredeyse yüzde 25'i. Ve burada kadavra sayısı son derece az. İstanbul'da kadavra oranının yüksek olabileceğini ve bu ülkedeki insanlara çok daha fazla hizmet edip bir sürü dövizin yurtdışına gitmesini engelleyeceğimizi düşünüyoruz. O nedenle bu teklife sıcak bakıyoruz."

Prof.Dr. Tokat, Ege Üniversitesi Hastanesi'ndeki karaciğer nakli programını kapatmak istemediklerini ve iki tarafta da çalışacak düzenlemelerin sağlanmasını istediklerini belirtti.

Florance Nightingale Hastanesi Genel Koordinatörü Dr. Mücahit Atmanoğlu, transferle ilgili, ''Altyapı hazırlıkları bitti. Sağlık Bakanlığı'ndan denetim için geldiler baktılar, şimdi beklemedeyiz. Hastanemizde sadece karaciğer değil kalp ve böbrek nakilleri de yapılacak'' dedi.

İşte dünyaca ünlü ekip
Prof. Tokat'ın İstanbul Florence Nightingale Hastanesi'nden transfer teklifi alan ekibi: Yard. Doç. Munat Kılıç, Doç. Dr. Mehmet Alper, Doç. Dr. Zeki Karasu, Op. Dr. Ata Sozoklar, Prof. Dr. Yaman Tokat ve Prof. Dr. Yıldıray Yüzer.
(Hürriyet)
335
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.