Magazin

Bu da bilim adamı isyanı

Bu da bilim adamı isyanı

Ünlü tıp dergisi The Lancet'ın yazarları, başyazı yazıp, yayıncı şirketin silah sanayiiyle ilişkisini kesmesini istedi.

Britanya'da yayımlanan önde gelen tıp dergisi The Lancet'in yazarları, derginin yayıncı şirketinin silah sanayii ile bağlantısının kesilmesi istenen eleştirel bir başyazı yazdı. Bu yazının hemen yanında da yayıncı şirketin yanıtı yer aldı. Derginin yazarları adına yayımlanan başyazıda, Avrupa'nın en büyük silah sergilerinden biri olan Uluslararası Savunma Sistemleri ve Teçhizatı'nın gelecek haftaki sergisinin düzenlenmesine yardım eden, tıp dergisinin yayıncı şirketi Reed Elsevier'ın silah ticaretiyle bağlantısından büyük rahatsızlık duyulduğu belirtildi.

Yazıda, 'The Lancet'in yazarlarının ve derginin Uluslararası Tavsiye Kurulu'nun, yayıncı şirket Reed Elsevier'in sergiyle bağlantısından haberi olmadığı' vurgulanarak, şöyle denildi:

"Silah ticaretiyle bu bağlantıdan derin üzüntü duyduk. Okuyucularımız ve yazarlarımız adına Reed Elsevier'ı, insanı özellikle de sivilleri, sağlığı ve refahı tehdit eden bütün ticari çıkarlarını bırakmaya davet ediyoruz."

Reed Elseveir'in, derginin dünkü sayısında başyazının yanında yayımlanan yanıtında ise savunma sanayiinin, özgürlük ve ulusal güvenliğin korunmasında çok önemli olduğu ifade edildi. Yazıda, ulusal savunma için satılanların, Britanya ve önde gelen diğer hükümetlerin onay verdiği ve desteklediği ürünler olmasının yanı sıra aynı hükümetlerin bilimsel araştırmalarına en büyük kaynağı sağladığı vurgulandı.
(Radikal)
Yayın tarihi: 10.09.2005
405
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.