Magazin

Bu çanta kapkaççıyı üzecek

Bu çanta kapkaççıyı üzecek

Barış Yılmaz'ın tasarladığı çantalar iç içe geçmiş iki bölümden ve bir güvenlik bağından oluşuyor. Böylece bir kapkaç teşebbüsünde çantanın dışı saldırganın elinde, esas kısmı olan içi ise sahibinde kalacak.

Son yıllarda artan kapkaççı saldırıları birçok kadını sokağa çıkmaktan korkar hale getirdi. Kimi can güvenliğinden endişe ederken kimi de çantasını çaldırmaktan ürküyor. İşte Barış Yılmaz'ın geliştirdiği kapkaç çantası onların imdadına yetişiyor. İki yıl garantili çanta şu sıralar 40 ile 48 YTL arasında değişen fiyatlarla iki İnternet sitesinde satılıyor.

Bu çantayı üretme fikri aklınıza nasıl geldi?
İki yıl önce bir akşam evde oturuyorum, TV'de kapkaça uğrayan bir bayanı gösterdiler. O anda kız arkadaşım içeri girdi. "Mucitliğine çok güvenirsin. Hadi bir şeyler yap" dedi. Eski bir çantasını getirdi ve kabataslak bir prototip hazırladım. Bir gün oturup bu proje üzerine çalıştım. Ondan sonra da 2005'in ilk aylarında patent başvurusunu yaptım.

Bu nasıl bir çanta?
İç içe geçmiş iki çantadan oluşuyor. Normal çantadan farkı ise güvenlik bağı. Güvenlik bağı da sizin üzerinizde oluyor.

İç içe geçmiş iki çanta nasıl bağlanıyor?
Çantanın dış yüzü kılıfı, bir de astar kısmı var. Astar kısmıyla kılıf kısmı Amerikan fermuarı dediğimiz cırt cırt sistemiyle birbirine bağlanıyor. Çantanın astarıyla da güvenlik bağı birbirine bağlı. Çantayı çektikleri anda iç kısım ile dış kısım o cırt cırtların sayesinde birbirinden ayrılıyor.

"Sürüklenme olasılığınız yok"
Sürüklenme olasılığı var mı?
Çantayı yani o dış kısmını bıraktığınız sürece sürüklenme olasılığınız yok. Güvenlik bağından çekmek isterse de o bağın içinde kesilemeyen çelik, dış tarafında ise metaller var. Dolayısıyla kapkaççı bağdan tuttuğu anda elinde ciddi yaralar oluşacaktır.

Çantanın güvenlik bağı arabada ya da restoranda nereye bağlanıyor?
Güvenlik bağını arabadayken emniyet kemerine, restoranda ya da halka açık mekanlarda oturduğunuz yerdeki sandalyenin koluna bağlıyorsunuz.

"Avrupa çantaya yatırım yapıyor"
Firmalara teklif götürdünüz mü?
Büyük firmalara, giyim firmalarına teklifimi yaptım. Yüzde 300 kârla çalıştıkları için ürününüzü alırsak 100 YTL'ye satmak durumundayız dediler. Hayal bile edemeyeceğim bir marj. Bir firma yetkilisine telefon açtım. "Benim kapkaçla ilgili sorunum yok. Bizde satmaz" dedi. Avrupa bu çantaya yatırım yapıyor. Almanya 145 ülkeye dağıtmak üzere benimle anlaşma yapmak istiyor.
(Milliyet Cumartesi)
Yayın tarihi: 22.10.2005
311
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.