Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Bu besinler kadınlar için zararlı

Bu besinler kadınlar için zararlı

Hayvansal yağlar ile meme kanseri arasındaki ilişki, iki yeni araştırmayla kesinlik kazandı. Uzmanlar, yağlı süt, peynir, tereyağı ve et ürünlerinin, meme kanseri riskini 'önemli oranda' artırdığını belirledi.

İngiliz Tıp Araştırma Konseyi ve İngiltere Kanser Araştırma Merkezi bilim adamları, günde 90 gramdan daha fazla hayvansal yağ tüketen kadınlarda meme kanseri riskinin, günde ortalama 40 gram hayvansal yağ tüketen kadınlara göre iki kat arttığını saptadı. İngiliz uzmanların araştırması, Lancet tıp dergisinde yayımlandı.

İngiliz uzmanların açıklamasından hemen önce, Amerikalı bilim adamlarının aynı sonucu gösteren başka bir araştırması Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü yayın organında yer almıştı.
ABD'nin Boston kentindeki Brigham and Women's hastanesi ve Harvard Tıp Okulu uzmanları, 90 binden fazla genç hemşire üzerinde yaptıkları araştırmada, yağlı süt ve etteki doymuş yağın, menopoza girmemiş ve meme kanseri riski bulunan kadınlarda bu riski yüzde 33 oranında arttırdığı görüldü. Uzmanlar doymuş yağlardan sakınmak isteyen kadınlara, bisküvi ve kek türü hamur işlerine rağbet etmemelerini salık verdi. Beslenmeyle meme kanserinin ilişkili olduğu uzun süreden beri düşünülüyordu, ancak uzmanlar bu ilişkinin ilk kez kesin olarak ortaya konulduğunu belirtti.
(AA)
Yayın tarihi: 19.07.2003
351
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.