Magazin

Bu Beckham'lar artık çok sıktı

Bu Beckham'lar artık çok sıktı

On binlerce kişi, "Bored of the Beckhams/Beckham'lardan Sıkıldık" yazan tişörtler giyerek sıkıntılarını tüm dünyaya haykırıyor.

Gelmiş geçmiş hiçbir futbolcu basına onun kadar malzeme olmadı. Eski Spice Girls grubunun üyesi Victoria ile evliliğinden arabalarına, rol aldığı reklam filmlerinden kazandığı paraya, oturduğu evlerden çocuklarına hatta beraber olduğu kadınlara kadar David Beckham ile ilgili bilmediğimiz kalmadı. Son olarak da çocukları Brooklyn ve Romeo'ya geçtiğimiz hafta kardeş gelen oğulları Cruz'un adının aslında İspanyolca bir ismi olduğunu öğrendik!

Bu ve bunun gibi haberlerden bıkan İngiliz tasarımcı Nik Daughtry, tepkisini "Bored of the Beckhams/Beckham'lardan Sıkıldık" tişörtleriyle dile getiriyor. Tişörtlere ilgi öyle büyük ki, bugüne kadar 37 bin tane satılmış. Daughtry'nin söylediğine göre bu tişörtleri alanlar arasında Beckham'ın karısı Victoria da var, kız kardeşi Joanne de! Beckham'ın sevenleri tişörtleri "esprili" buluyor. Daughtry ise tişörtlerin Beckham'a tepkiyle başlayıp popüler kültüre karşı genel bir eleştiriyi ifade ettiğini belirtiyor. www.boredofthebeckhams.com sitesinde satılan tişörtler yurtdışına da gönderiliyor. Daughtry Türkiye'den de sipariş aldıklarını söylüyor.

"Beckham'lardan sıkıldık" tişörtlerinin fikri nerden çıktı?
David Beckham'la ilgili zaten sürekli haberler okuyorduk ama bardağı taşıran son olay, tabloid gazetelerde eviyle ilgili çıkan sayfalarca haberler oldu. Yeni başaşçısı şuymuş falan gibi saçmalıklara bir tepkiydi. Ama tişörtler bir anda yaygınlaşınca sadece bizim değil, herkesin sıkıldığını anladık.

Bu, esprili tişört işinden çıkıp ciddi ciddi bir kampanyaya dönüşmüş...
Tabii. Hatta evrensel bir kampanya oldu. Bütün dünyaya tişört satıyoruz. Rebecca Loos olayı da satışlarımızı artırdı. Bugüne kadar 37 bin tişört sattık. İngiltere'den sonraki en büyük pazarlarımız Almanya, İspanya ve Avustralya.

Yani Beckham'lardan "resmi olarak" sıkılmış olan 37 bin kişi var!
Aynen öyle. Aslında "Beckham'lardan sıkıldık" artık farklı bir şeyi de temsil etmeye başladı. Popüler kültüre karşı bir eleştiri, insanların bazı şeylerden aslında ne kadar bıktığının da göstergesi oldu.

O halde Beckham'lar Madrid'e taşındıktan sonra huzura erebilmişsinizdir...
Hayır çünkü İspanya'dan da çok haber geliyor. Bir gazete alıyoruz ve hâlâ tam yedi sayfa David'le Victoria'nın neler yaptığını okuyoruz.

Tişörtlerin İspanyolca versiyonlarını da Beckham'dan sıkılacak İspanyollar için mi yaptınız?
Evet. Zaten onlar da çoktan sıkıldı ve artık birbirimizi çok iyi anlıyoruz.

Farklı bir açıdan bakarsak aslında bu tişörtleri giydiğimiz sürece Beckham'lar hayatımızda olmaya devam ediyor. Bu iş de onlara yarıyor...
Evet, aslında çok ironik. Çok ince bir çizgi var gerçekten. Ama asıl verdiği ve net olan mesaj, onlardan sıkılmış olduğumuz.

David veya Victoria Beckham bu tişörtleri gördü mü?
Victoria bir programda tişörtleri çok beğendiğini söyledi ve birini giydi. Ne kadar ironik değil mi! Beckham'ın kız kardeşi Joanne'in de İspanyolca tişörtle fotoğrafları yayımlandı.

Başka nasıl tepkiler alıyorsunuz?
İsim veremeyeceğim şarkıcılar, aktörler giyiyor tişörtleri. Bir de çok ünlü, 1960'larda oynamış eski bir futbolcu giyiyor. Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi futbolcusu. Dört harfli, ismini söylemem doğru olmaz!

Pele mi?
Söyleyemem! Ama Beckham'la arası iyi olan futbolcular bile tişörtlere bayılıyor.

"David'le yattım" rozetleri, tişört alanlara hediye
Tişörtleri kendiniz mi tasarladınız?
Evet. "Bored of The Beckhams" benim sahibi olduğum tasarım şirketinin sadece bir yan koleksiyonu. Bunu ikinci bir iş gibi düşünmüştük ama tahminimizden çok büyüdü. Sadece tişört üretiyoruz.

Bir de Rebecca Loos olayından sonra "I Slept with David / David'le Yattım" rozetleri yaptık. Buradaki dergiler Beckham'la birlikte olduğunu söyleyenlere birer rozet gönderiyordu. Çünkü o zamanlar "Kim olmadı ki!" diye espriler yapılıyordu. Şu anda tişört alana rozeti hediye ediyoruz. "Bundan sonra neden sıkılacaksınız, ne tişörtü yapacaksınız?" diye soruyorlar ama başka ürün yapmayacağız. Beckham'lardan daha fazla sıkılabileceğimiz bir şey olduğunu sanmıyorum.

Tişörtlerin gelirini Güney Asya'daki tsunamizedelere mi gönderiyorsunuz?
Evet, ocak ayı içindeki bütün satışlarımızın gelirini tsunamizedelere gönderdik.
(Milliyet Pazar)
Yayın tarihi: 27.02.2005
512
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.