Magazin

Bu akrep milli servet

Bu akrep milli servet

Sadece Türkiye'de yaşayan bir akrebin zehrinden Adıyaman'da serum üretilecek. Fabrika müdürü 'Bu akrep milli servet. Serumu yurtdışına da satabileceğiz' dedi.

Akrep serumunun tek üreticisi Hıfzıssıhha Enstitüsü'ne özel sektörden kardeş geliyor.

Adıyaman'da kurulan Türkiye'nin ilk özel serum tesisinde, dünyada sadece Şanlıurfa, Mardin ve Diyarbakır'da yaşayan 'Androctonus Crassicauda' türü akrebin zehrinden serum yapılacak. Tüm akrep sokmalarında kullanılabilecek serum, ihraç da edilecek.

Vetal Serum Üretim Sanayi ve Ticaret LTD Şirketi'nin genel müdürü Uğur Çelik, "Tesis dünya standartlarında, yüksek teknolojiye sahip. Bu yıl faaliyete geçeceğiz. Akrepleri Şanlıurfa'da uzman denetiminde köylüler topluyor. Şu an elimizde 1000 akrep var. Bunları toplamak Çevre Bakanlığı'nın iznine tabi. Bu türden ürün elde ederseniz, tüm dünyadaki akrep sokmalarına etkili bir serum oluyor. Bu akrep milli servet" dedi.

5 milyon dolarlık tesiste akrep serumunun yanı sıra yılan serumu da üreteceklerini anlatan genel müdür Çelik, ürünlerini hem iç hem de dış piyasada pazarlamayı hedefliyor:

"Türkiye'de iki büyük akrep serumu alıcısı Sağlık ile Milli Savunma bakanlıkları. İki yılda bir ve toplam 100 bin doz alıyorlar. Biz yıllık 300-350 bin doz akrep serumu, 60-70 bin doz da yılan serumu üretebiliriz. Akrep serumu Mısır, Hırvatistan, Güney Amerika ve Venezüella'da, yılan serumu Mısır, Hırvatistan, Sırbistan, Güney Amerika ve Endonezya'da üretiliyor. Biz de aralarına gireceğiz. Hayvanlara saygılı davranıyoruz ve çevreye zararlı hiçbir atığımız yok."
(Radikal)
Yayın tarihi: 21.04.2006
468
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.