Magazin

Bruce Lee müzikalle sahnelerde

Bruce Lee müzikalle sahnelerde

Dövüş sanatının ünlü ustası Bruce Lee'nin yaşam öyküsü müzikal oluyor. Müzikali, tanınmış sanatçı David Bowie yapacak.

İnternet'teki 'imdb' sitesinin haberine göre, 2008 yılında izleyiciyle buluşacak müzikali Tony ödüllü David Henry Hwang yazacak.

Yönetmenliğini Matthew Warchus'un üstleneceği eserin müziklerini tanınmış sanatçı David Bowie yapacak. Bruce Lee'yi anlatan müzikalin yanında bir başka dövüş sanatları müzikali daha yola çıktı. 'Crouching Tiger, Hidden Dragon' isimli Kung-Fu filminden uyarlanan müzikalin de sahneye getirilmesi planlanıyor.

O bir efsaneydi
Bruce Lee, 27 Kasım 1940 sabahında, San Francisco'da dünyaya geldi. Doğduğunda Çin takvimine göre 'Ejder Yılı' idi. Aile kısa bir süre sonra Hong Kong'a geri döndü. Oyuncu babasının oynadığı filmin setinde onu gören yönetmen, rol teklif etti, efsanenin kariyeri 8 yaşındayken başladı.

Bir sokak kavgasında dayak yiyen Bruce, küçük düşme korkusunu yenebilmek için dövüş sanatları eğitimine başladı. Giderek ustalaşarak kung-fu derslerine girmeye başladı. Dansa da ilgi duyan Lee, ayak hareketlerinin çoğunu dansa borçluydu. En sevdiği dans olan çaçada Hong Kong şampiyonuydu.

Kung-fu'yu dünyaya sevdirdi
Ailesi tarafından Amerika'ya gönderilen Bruce Lee, kung-fu hocalığına başladı ve 22 yaşındayken 'Chinese Kung-Fu' adlı kitabını yayınladı. Okuluna da devam eden Lee, felsefe eğitimini tamamladı. Linda Emery ile evlendi, önce Brandon, sonra kızı Shannon doğdu.

Brandon, 1993´de film setinde esrarengiz bir kaza sonucu öldü. Birkaç beyazperde denemesi başarısız olan Lee, kendini dövüş sanatına verdi ve bir okul açtı. Orada aralarında Steve McQueen, Careem Abdul Jabbar ve James Coburn'un da yer aldığı öğrencilerine gerçek birer 'jeet kune do' olmayı öğretti.

Doktorları dinlemedi...
1970'li yıllarda şöhrete kavuştu ve 31 yaşında ilk büyük filmi 'The Big Boss'ta rol aldı. Filmi, 'Chinese Connection', 'The Way of Dragon' ve 'Enter the Dragon' izledi. Hollywood ile Hong Kong arasında mekik dokumaya başlayan oyuncu, sırtından ciddi şekilde rahatsızlandı. Doktorlar dövüşü bırakmasını ve yataktan çıkmamasını öğütledi, tam 6 ay kıpırdamadan yattı.

20 Temmuz 1973... 'Game of Death' filmiyle ilgili yapımcıyla konuşmak için başrol oyuncusunun evine giden Lee, burada aspirin aldı ve uzandı. Uzun süre kalkmayınca yanına giden dostları çok geç kalmıştı, 'Küçük Ejder' ölmüştü.

Ölüm nedeni bilinmiyor
Ölümünün beyin tümöründen olabileceği söylenmesine karşın adli tıp raporunda, 'ölüm nedeni bilinmiyor' ibaresi yer aldı. Hong Kong yasa boğuldu, hayranlarını yatıştırmak için polis barikatlar kurdu.

Efsane, Amerika'nın Seattle eyaletinde Lake View mezarlığına gömüldü, talihsiz bir kazaya kurban giden Brandon Lee de sonradan babasının yanına gömüldü. Baba-oğulun mezarları, hala bir mabet gibi binlerce hayranları tarafından ziyaret ediliyor.
Yayın tarihi: 24.03.2006
461
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.