Magazin

Brosnan Kaşıkçı Elması'nın peşinde

Brosnan Kaşıkçı Elması'nın peşinde

Pierce Brosnan, 1964 yapımı 'Topkapı' filminin yeni versiyonunda rol alacak. Yakışıklı aktör, aralarında Kaşıkçı Elması'nın da bulunduğu Topkapı hazinesinin peşindeki sosyetik hırsız Thomas Crown'u canlandıracak.

007 James Bond rolüne veda eden ünlü aktör Pierce Brosnan, 1964 yapımı meşhur 'Topkapı' filminden esinlenerek beyazperdeye aktarılacak 'The Topkapı Affair' filmi için imza attı. Nazik ve zarif tavırlarıyla kimsenin kuşkulanmadığı sosyetik hırsız Thomas Crown'a bir kez daha can verecek olan sanatçının, paha biçilmez Topkapı hazinesini elde edip edemeyeceğini ise seyirci, heyecanlı maceranın sonunda görecek.

Türk oyuncular da vardı
Eric Ambler'ın 'The Light of the Day' adlı romanından sinemaya aktarılan 1964 yapımı 'Topkapı' filminin çekimlerinin büyük kısmı İstanbul'da gerçekleştirilmişti. Topkapı Müzesi'nin Hazine Dairesi'ne giren hırsız çetesinin macerasını konu alan filmde dönemin ünlü oyuncuları Melina Mercouri, Peter Ustinov, Maximilian Schell'in yanı sıra, Türk oyuncular Ege Ernart, Senih Orkan ve Ahmet Danyal Topatan da rol almıştı.

Üç kaşık değerinde
Armudi şekildeki Kaşıkçı Elması, 49 adet pırlantadan oluşan bir çerçeve içerisindedir. 'Kaşıkçı' adını taşımasının sebebi, İstanbul'un bir kenar semtinde üç adet kaşık karşılığında takas edilmiş olmasıdır. Kaşıkçı esnafından birisi taşı takas yoluyla almış, daha sonra sarraf bir meslektaşı ile arasında çıkan tartışmadan Saray Başkuyumcusu'nun haberi olmuş ve elmasa el koyarak, sarayın hazinesine almıştır.

Görevimiz Tehlike'nin yaratıcısından Yeni film 'The Topkapı Affair'in senaryosu, Harley Peyton'a ait. Yapım ise 'Görevimiz Tehlike-Mission: Impossible' televizyon dizisinin yaratıcısı Bruce Geller'in imzasını taşıyacak. 1964 yapımı film de Türkiye'de büyük ilgi görmüştü.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 12.11.2004
450
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.