Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Bridget Jones, 1920...

Bridget Jones, 1920...

Britanya'da 1920'li yıllarda 17 yaşındaki bir kızın tuttuğu günlük, sanki Bridget Jones'un kaleminden çıkma: Bol bol aşk ve diyet çilesi var.

İkinci kez filmi çekilen 'Bridget Jones'un Günlüğü', bundan 80 yıl önce yazılsaydı nasıl olurdu? Britanya'da 1920'li yıllarda 17 yaşında bir kız tarafından tutulmuş ve bir vakıf dükkânına bağışlanan günlük, aslında kızlar cephesinde yıllar içinde fazla değişiklik olmadığını gösterdi.

Bristol kentinde hayır için bağış toplayan bir dükkânda ortaya çıkan günlük, kendisini 'Miss P' olarak tanıtan 17 yaşında bir genç kız tarafından kurşunkalemle yazılmış. Miss P'nin perspektifinden, o yılların ilişkileri üzerine fikir sahibi olmak mümkün.

Kuru bir tost, bir elma!
Tıpkı bugün Bridget Jones'un günlüğünde olduğu gibi, P.'nin günlüğünde de diyet ve ipuçları, aşk hayatına dair tüyolar yer alıyor. 6-24 Aralık tarihlerinde Oxfam adlı dükkânda sergilenecek günlükten Bridget Jones'un günlüğüne neredeyse birebir benzeyen bazı alıntılar şöyle:

16 Ocak Cuma: Bu sabah günün ilk çayını içmek yerine şekersiz, sıcak limonlu su içiyorum. Ayrıca kuru tosttan oluşan ÇOK küçük bir kahvaltı öncesinde için elmam var. Eğer bunlar da kilo vermeme yaramazsa diyet yapmayı bırakacağım! Bugün hiç dışarı çıkmadım.

'Altı kişiden teklif aldım'
7 Şubat Cumartesi: Her zamanki gibi Vera'yla buluştum ve çocuklarla Oakroom'da kahve içtik. Jack G., Ken H.'le filan dans ettim. Jack arabayı yürütmüş, beni Whiteladies'e götürdü. Her zaman olduğu gibi bütün çocuklarla dans ettim. İyi vakit geçirdim. Altı kişi beni eve bırakmayı teklif etti. Teras bahçesinde benimle seviştiği için J.G.'yi azarladım...

Günlüğe göre 1 Ocak 1925 tarihinde Miss P. 50 kilogram ağırlığında ve 1.53 boyunda bir kızmış. Günlüğün içinde ayrıca yazarının eldiven, bot ve şapka ölçüleri de var. Oxfam adına konuşan bir sözcü, Miss P.'nin ailesinin ortaya çıkması durumunda günlüğü onlara vermekten memnun olacaklarını ancak şimdilik arşivlere kaldırmayı düşündüklerini söyledi.
(Radikal)
528
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.