Magazin

'Bozuk param yok' diyebilirsiniz

'Bozuk param yok' diyebilirsiniz

Esnaf Ticaret ve Sanayi Odaları Disiplin Yönetmeliği'ne göre, yolcu üzerine su sıçratan, traş ederken müşterinin yüzünü kesen ya da müşteriden ısrarla bozuk para isteyen esnaf para cezasına çarptırılıyor.

Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Şube Başkanı Kemal Özer, yaptığı açıklamada, 507 Sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Kanunu'nun 30. maddesinin tüketicilerin haklarını koruyan önemli para cezaları içerdiğini belirtti.

"Vatandaşların haberi yok"
Müşteriye yapılan kötü muamelenin ilgili kanun ve yönetmeliklerce ağır cezalar gerektirdiğini pek çok vatandaşın bilmediğini anlatan Özer, tüketicilerin çoğunun, kendilerine yapılan haksızlıkları, (bir sonuç alamam) düşüncesiyle gerekli yerlere bildirmediğini söyledi.

Esnaf Ticaret ve Sanayi Odaları Disiplin Yönetmeliği'nin gerçek anlamda uygulanması durumunda, karşılaşılan çok sayıda olumsuzluğun kendiliğinden ortadan kaldırılacağını vurgulayan Özer, "Yönetmelik, müşterilerine karşı kaba davranan, terbiye sınırlarını zorlayan hareketlerde bulunan ve sözünü tutmayan esnaflara kınama cezası verilmesini öngörmektedir" dedi.

Cezalar 525 milyona kadar çıkıyor
Özer, aynı yönetmeliğe göre esnafın müşteriye karşı yaptığı bazı davranış ve kusurların ise para cezası gerektirdiğini belirterek, şunları kaydetti: "Bu para cezaları, şehirlerin büyük ve küçük olmasına, suçun işleniş şekline göre değişmektedir. Büyükşehirlerde para cezası gerektiren suçlardan herhangi birini bir kez işleyen esnafa 210 milyon, ikinci kez işleyene 525 milyon lira para cezası verilmesini öngörüyor.

'Git bozdur gel'e ceza
Yönetmelikte, yolcunun üzerine su sıçratan ya da parmağını kapıya sıkıştıran esnafın da aynı cezalara çarptırıldıklarını ifade eden Özer, "Elbiseyi ütülerken yakmak, yıkarken boyasını çıkarmak, elbiseyi dikerken yıpratmak, müşterisini traş ederken yüzünü kesmek, saçını müşterinin istediğinden daha kısa kesmek veya bozuk para vermeyen müşteriye (git bozdur gel) demenin cezası, aynı suçun kaçıncık ez işlendiğine bağlı olarak 525 milyon lira kadar çıkıyor" dedi.

"Şikayetlerde bulunun"
Özer, müşteriye karşı olumsuz davranışların önlenebilmesi için, vatandaşların karşılaştığı benzer durumları meslek odalarına ya da tüketici derneklerine bildirmeleri gerektiğini sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 02.08.2004
584
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.