Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Bozkır efendisiz kaldı

Bozkır efendisiz kaldı

Yırtıcı kuşlarla avlanmak Arap dünyasının gelenekleri arasında yer alıyor. Uludoğan sahibi olmak zengin şeyhler için güç simgesi.

Halk arasında 'şahin' olarak da bilinen ve tuzaklarla yakalanıp zengin Arap şeyhlerine satılan uludoğanın (Falco cherug) nüfusu alarm verdi. Uludoğanların sayısı sadece son 13 yıl içinde tüm dünyada yüzde 60 azaldı.

Uludoğanlar Türkiye'de 'Kara Avcılığı Yasası'yla koruma altında olmasına karşın hâlâ her yıl on'larcası avlanarak yurtdışına kaçırılıyor. Bu yırtıcılar, özellikle av meraklısı Arap şeyhlerine astronomik ücretlerle pazarlanıyor.

Uludoğan sahibi olmanın Arap şeyhleri için önemi ise, avlanmanın yanında, güç ve gösterişin simgesi olarak kabul edilmesi. Pazardaki rantın büyüklüğü, devlet kurumlarını da çaresiz durumda bırakıyor.

Adı kırmızı listelerde
Dünya Kuşları Koruma Kurumu'nun yaptığı küresel envantere göre, 1990 yılında 10 bin birey olan uludoğan popülasyonu, 2003 yılında azala azala 4 bine kadar düştü. Dünya Doğayı Koruma Birliği (IUCN) geçen eylül ayında türün koruma önceliğini 'Küresel ölçekte nesli tehlike altında tür' ilan ederek vurguladı.

Doğa Derneği'nin 2004'te yayımladığı ulusal ölçekte nesli tehlike altında olan kuş türlerinin 'kırmızı listesi'ne göre, uludoğanın Türkiye nüfusu 50 ile 70 çift arasında. Gerekli önlemler alınmazsa, çok yakın zamanda bu kuşun Anadolu topraklarından sürülmesi söz konusu.

Uludoğan, dünyada Avrupa'dan Çin'e kadar birçok yerde yaşayabiliyor. Tür, bilim adamlarınca sağlıklı bozkır ekosistemlerinin varlığının göstergesi olarak kabul ediliyor. Uludoğan Türkiye'de Doğu ve Güneydoğu'daki bozkırlarda ürüyor. Ama göç zamanı geldiğinde bütün yurtta görülebiliyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 03.12.2004
400
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.