Magazin

Boşanmalarda en büyük zararı çocuk görüyor

Boşanmalarda en büyük zararı çocuk görüyor

Boşanma olaylarında anne ve babadan daha çok, çocukların zarar gördüğü bildirildi.

Anadolu Üniversitesi (A.Ü) Psikolojik Danışma ve Rehberlik Merkezi Psikoloğu Bahriye Yemenici, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, boşanmalarda görülen zararın yoğunluğu açısından, söz konusu ailelerdeki çocukların yaşının önemli rol oynadığını belirterek, anne ve babanın ayrılık sonrası hayatlarında meydana gelecek değişiklikleri çocuklarına anlatmaları gerektiğini kaydetti.

Boşanma sürecinde yaşanması zorunlu bazı değişikliklerin olması durumunda bunlara aşamalı geçişler yapılması gerektiğine işaret eden Yemenici, "Çünkü, her değişim olumlu da olsa fazladan bir çaba gerektirir. Çocuk için hepsine birden uyum sağlamak güç ve yorucu olabilir. Ayrı yaşayacak eş, kademeli olarak evden ayrılmalıdır" dedi.

Yemenici, bu sürenin haftada bir günden 5-6 güne kadar çıkarıldığında çocuğun ayrılığa daha kolay uyum sağlayabileceğini belirterek, boşanmadan sonra anne ve babanın çocuklarıyla düzenli görüşmeye devam etmelerinin de uyumun sağlamasına katkıda bulunacağını kaydetti.

Boşanan eşlerin, ilişkilerinin sona ermesine karşın hala anne ve baba görevleri bulunduğunu anlatan Yemenici, "Çocuk anne ve babayı beraber tanır ve birlikte olmalarını ister. Aileler, ayrılığa alışması için çocuğa zaman vermelidir. Eşler kendilerini ne kadar çabuk toparlarlarsa çocuklarına da o kadar çok yararlı olabilirler" diye konuştu.

Yemenici, anne ve babanın, çocukları kesinlikle birbirlerine karşı kullanmamaları gerektiğine dikkati çekerek, çocuğun hiçbir şekilde taraf ve tanık tutulmaması, her konuda gereksiz tavizlerle abartılı ilgi ve sevgi gösterilmemesi gerektiğini söyledi.
(aa)
Yayın tarihi: 07.09.2002
440
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.