Magazin

Boşanmak kadınlara yarıyor!

Boşanmak kadınlara yarıyor!

Almanya'da yapılan bir araştırma, boşanmadan sonra kadınların erkeklere göre daha mutlu olduklarını ortaya koydu. Erkekler ilişkideki krizleri daha geç fark ettikleri için ilişkinin bitmesine alışmaları da daha geç oluyor.

Köln Üniversitesi Ekonomik ve Sosyal Araştırma Merkezi yöneticisi Hans-Jürgen Andress, Alman Haber Ajansı'na (DPA) yaptığı açıklamada, boşanan 1500 kişi arasında yapılan araştırmada, kadınların çoğunun boşandıktan kısa süre sonra kendilerini daha rahat ve bağımsız hissettiklerini söylediğini belirtti.

Parayı kendine ayırmanın mutluluğu
Andress, boşanan kadınların memnuniyetinin maddi durumlarından kaynaklanmadığını, kadınların çoğunun boşanmadan sonra çok daha az para almasına rağmen, parayı sadece kendilerine ve çocuklarına istedikleri gibi harcamaktan çok memnun olduklarını ifade etti.

Erkeklerde jeton geç düşüyor
Erkeklerin ise boşanmadan sonra çok daha mutsuz olduklarını kaydeden Andress, "Bunun başlıca nedeni, erkeklerin beraberliklerde yaşanan krizleri daha geç fark etmeleri olabilir. Kadınlar, aile içinde yaşanan krizleri erkeklere göre çok daha erken fark ediyor ve bu nedenle boşandıktan sonra da yalnız yaşamaya daha çabuk alışıyor. Erkekler ise krizleri daha geç fark ettikleri için, boşandıktan sonra yeni duruma alışmakta zorluk çekiyor" dedi.
Yayın tarihi: 29.12.2003
414
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.