Magazin

Boşanmak için en az bir yıl evli olunacak

Boşanmak için en az bir yıl evli olunacak

Yargıtay, henüz 13 günlük evliyken eşlerden birinin açtığı dava üzerine verilen boşanma kararını bozdu. Buna göre, boşanma davası açabilmek için en az bir yıl evli olmak şart.

Yargıtay, boşanma davalarının açılabilmesi için evliliklerin en az bir yıl sürmesi gerektiğini ve bu durumda dahi hakimin bizzat tarafları dinlemesi gerektiğine karar verdi.

Yargıtay'ın, Gülcihan Telli'nin evlilikten 13 gün sonra açtığı boşanma davasının yerel mahkeme tarafından kabul edilmesine ilişkin temyiz davasıyla ilgili kararı Resmi Gazete'de yayınlandı. Kararda, en az bir yıl sürmüş olan evliliklerde, eşlerin birlikte başvurması ya da bir eşin, diğerinin davasını kabul etmesi halinde, evlilik birliğinin temelinden sarsılmış sayılabiceğinin öngörüldüğü belirtildi.

Kararda, bu durumda dahi boşanma kararı verilebilmesi için, hakimin tarafları bizzat dinlemesi, iradelerinin serbestçe açıklandığına kanaat getirmesi gerektiği vurgulandı.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi'nin bir başka kararında ise ölen kocasının soyadını almak isteyen ve daha önce boşanmış olan kadınların bu soyadı alabilmesi için erkeğin mirasçılarının da davaya dahil edilmesini kararlaştırdı.

Melahat Külekçioğlu'nun boşandığı eşi Kadir Yiğitbaşı'nın soyadını kullanmasını kabul eden kararına ilişkin yayınlanan bir temyiz kararında ise Medeni Kanun'a göre boşanan kadınların evlenme ile kazandığı kişisel durumu koruyacağı ancak, bekarlık soyadını yeniden alacağı, boşandığı kocasının soyadını kullanmakta menfaati bulunduğu ve bunun kocaya bir zarar vermeyeceği sabit olması halinde hakimin kocanın soyadını taşımasına izin verebileceği anımsatıldı. Kararda, şartların değişmesi halinde kocanın söz konusu iznin kaldırılmasını isteyebileceği de vurgulandı.

Hukuk Usulü Muhakameleri Kanunu uyarınca hakimin tarafları dinlemeden karar veremeyeceği, koca sağ ise kendisinin değilse mirasçılarının hasım gösterilmesi gerektiğine işaret edildi.
Yayın tarihi: 16.02.2001
413
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.