Magazin

Boşanma nedeniyiz!

Boşanma nedeniyiz!

Finlilerin altı boşanma nedeni: Büyük kentte yaşamak, işsizlik, genç evlilik, çocuksuzluk, kirada oturmak, 'Marmarisli enişte'yle evlenmek.

Finlandiya'da Türk erkekleriyle evlenmek başlıca boşanma nedenleri arasında gösterildi. Ülkenin en büyük gazetesi Helsinginsanomat'ın haftalık eki NYT'de yer alan haberde, Türklerle evlenmek, 'büyük şehirde yaşamak, işsiz olmak, genç evlenmek, çocuksuzluk ve kirada oturmanın' ardından evliliği tehlikeye atan altıncı en önemli faktör olarak sayıldı.

Gazetenin haberine göre Türkler Finlandiyalı kadınların en çok tercih ettiği yabancı erkekler sıralamasında Britanyalıların hemen ardından geliyor. İstatistiklere göre Türklerle evlenen Finli kadınların eğitim seviyeleri, Britanyalılarla evlenenlerden daha düşük.

Karşılıklı çıkarlar!
Birkaç günlük ilişkilerin ardından gelen evlilikler, biraz da Finli kadınların genç erkek, Türk erkeklerin de yurtdışına kaçma sevdasından kaynaklanıyor. 'Marmaris enişteleri' olarak adlandırılan Türk erkekleri Finlandiya'ya 'kapağı attıktan' sonra yasa gereği iki yıl (yeni yasayla dört yıl) sorunsuz bir evlilik sürdürüp, sürekli oturma iznini aldıktan sonra boşanıyor. Finlandiya'ya bu şekilde gelen Türklerin evliliklerinin yüzde 82'si iki-üç yıl içinde boşanmayla bitiyor.

Seks üzerine kurulu ilişki
Evliliklerin bitme nedenleri arasında, Türk erkeklerinin eşlerini çok 'kolay' aldatmaları da var. Aldatmayı sineye çekmeyen Fin kadını erkeğe kapıyı gösteriveriyor. Diğer bir etken ise yaş farkı. Yaşlı Fin kadınlar Avrupa sevdalısı olduğunu bildikleri gencecik Türk erkeklerini, iki-üç yıl için de olsa ellerinde tutacaklarını bildikleri için evlenerek ülkelerine getiriyor. Genelde seks üzerine kurulu bu ilişki oturma izni alana kadar sürüyor.

Türk erkekleri sizi bekliyor!
Eşinden ayrıldıktan sonra yine Türkiye'ye gidip başka bir gençle evlenen Finli sayısı çok. Fince Türkiye'yi tanıtan yazı ve haberlerde yer alan "Türk erkekleri turistik yerlerde sizleri bekliyor" ifadesi de Finli kadınların Türk erkeğine yönelmesinde büyük etken. Finlandiya'da yaşayan Türklerin sayısı 6 bin civarında.
(Radikal)
Yayın tarihi: 18.02.2005
654
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.