Magazin

Boşanma erkekleri intihara sürüklüyor

Boşanma erkekleri intihara sürüklüyor

ABD'li bilim adamları, boşanmaların erkekleri intihar olaylarına kadınlardan daha çok sürüklediğini ortaya çıkardı.

Araştırmacılar, bunu, erkeklerin ayrılma konusunda çevreleriyle dertleşmemelerine bağlıyor.
Ayrılıklarda genellikle çocukların annede kaldığına ve çoğu zaman annenin çocukları babalarına göstermediğine işaret eden araştırmacılar, bu durumda babanın depresyona sürüklendiğine ve erkeğin kontrolünü kadınlardan daha çabuk kaybettiğine değiniyorlar.

Araştırmacılar, ayrılmaların intihara neden olduğunu daha önce bildiklerini, fakat erkeklerde intihar yüzdesinin daha fazla olduğunun bilimsel olarak yeni saptandığını belirtiyorlar.
California Üniversitesi'nde yapılan araştırmalarda, ölmüş 472 bin erkek ve ile ilgili bilgiler ve ölüm nedenleri değerlendirildi.
Araştırma sonunda, 432 erkek ve 113 kadının intihar etmiş olduğu saptandı.

Araştırmalarda, siyahların beyaz insanlara göre yüzde 50 daha fazla intihar ettikleri, kadınları ise yaşlılığın, evlilik sorunlarından daha fazla intihara sürüklediği belirlendi.

Kadınlarda intihar olaylarının daha çok 65 yaşın üzerinde görüldüğü saptandı.
Bilim adamları, kadınların ayrıldıktan sonra çevrelerinden daha fazla destek gördüklerini ve bugünün kadınının, yaşam ile daha kolay mücadele edebildiğini ve bunun da intihar olaylarının kadınlar arasında daha az meydana gelmesine yol açtığını ifade ediyor.
Konuyla ilgili araştırma raporu, Journal of Epidemiology and Community Health adlı dergide yer aldı.
Yayın tarihi: 27.12.2000
344
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.