Magazin

Booker Ödülü'nü DBC Pierre aldı

Booker Ödülü'nü DBC Pierre aldı

İngiltere'nin en saygın edebiyat ödülü "Booker"ın bu yılki sahibi, ilk romanı "Vernon God Little" ile Avustralya asıllı İngiliz yazar DBC Pierre (42) oldu. Asıl adı "Peter Finlay" olan yazar "DBC Pierre" takma adını kullanıyor.

Pierre, altı aday arasından layık görüldüğü dünya çapında saygınlığı bulunan bu ödülle, kitabının en çok satanlar listesine girmesini sağlayabilecek ünle birlikte, 50 bin sterlin (yaklaşık 118 milyar lira) para ödülünü kazandı.

Pierre'nin, ABD'nin Texas eyaletinde bir lisedeki katliamı konu aldığı eseri, ödül komitesi başkanı Profesör John Carey tarafından "ışıldayan bir kara mizah" öyküsü olarak nitelendi.

YAZARIN İLGİNÇ GEÇMİŞİ
Bu yılki ödülün sahibinin son derece ilginç bir geçmişi var. 1961'de Avustralya'da doğan Pierre, gençlik yıllarında epey karanlık dönemler yaşamış. "Dokuz yıl boyunca uyuşturucu kullandım, eroin, kokain, ne bulursam. Yaptıklarımdan gurur duymuyorum" diyen yazar, bir arkadaşının evini satıp parasını uyuşturucu ve kumara yatırdığını itiraf ediyor. Bir dönem de aldığı borçları Meksika'da altın aramaya harcadığını ifade eden yazar, sonunda bütün bunları geride bırakıp yazmaya karar verdiğini belirtiyor.

İngiltere, İrlanda ve eski İngiliz sömürgelerinin oluşturduğu İngiliz Uluslar Topluluğu üyelerinden yazarların eserlerinin aday olabildiği Booker Ödülü'nün geçen yılki sahibi Kanadalı Yann Martel'in "Life of Pi" romanının 1 milyon sattığı belirtiliyor.
Yayın tarihi: 16.10.2003
350
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.