Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Bond'a Atatürk rolü teklif etti

Bond'a Atatürk rolü teklif etti

Yönetmen Fuad Kavur, 7 ay gece gündüz çalışıp, yüzlerce kitap ve belgeyi inceleyerek 'Atatürk' filminin senaryosunu yazdı.

75 milyon dolarlık bir bütçe belirlenen filmde Atatürk rolünü oynaması için son James Bond Daniel Craig'e teklif götürüldü. Kavur, "Craig kabul ederse hem Atatürk'ü çok iyi oynayacağını düşünüyorum, hem de film dünya çapında dikkat çeker" dedi.

İngiltere'de yaşayan Türk yönetmen Fuad Kavur, yıllardır üzerinde konuşulan ve birçok kez hayata geçirilmeye çalışılan 'Atatürk'" filmi için start verdi. Kavur, Atatürk'ü oynaması için son James Bond Daniel Craig'e teklif götürdüğünü açıkladı. Türk sinema tarihinin önemli isimlerinden rahmetli Ömer Kavur'un amcasının oğlu olan İstanbullu yönetmen Fuad Kavur, yakın ilişki içinde olduğu Amerikan ve İngiliz sinemacıların yoğun ısrarı üzerine tam 7 ay gece, gündüz çalışarak 'Atatürk' filminin senaryosunu yazdı. Kavur, Atatürk filmi için daha önce pek çok önemli ismin harekete geçtiğini belirterek, şöyle konuştu:

ARKADAŞLARIM İKNA ETTİ
Konuyla ilgili bazı senaryoları ben de okudum. Ancak maalesef, bu senaryolar uluslararası arenada ilgi görmedi. Belki Türkiye sınırları içinde Atatürk'ü anlatan bu senaryolar ülke dışına çıkıldığında AB yolunda ilerleyen modern Türkiye'nin önderini uluslararası bir film tadında anlatmak için biraz eksikti. İşte bu esnada, gerek İngiltere'de gerek Amerika'daki sinema endüstrisi içindeki arkadaşlarım bana -neden bu senaryoyu yazmıyorsun? Senin gibi çocukluğundan beri yurt dışında yaşayıp Türkiye koşullarını çok iyi bilen biri Büyük Önder'i çok tarafsız bir dille anlatabilir-deyince ikna oldum.
Yayın tarihi: 13.03.2007
700
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.