Magazin

Bol yoğurt ye, bağışıklık sistemin güçlensin

Bol yoğurt ye, bağışıklık sistemin güçlensin

Yoğurdun bağışıklık sistemini güçlendirerek bir çok hastalığın önlediği bildiriliyor. Uzmanlara göre, yoğurt özellikle bağışıklık sistemi baskılanmış yaşlıların sofralarından eksik etmemesi gereken bir besin olma özelliği taşıyor.

Ankara Tabip Odası internet sitesindeki toplum ve ağlık sayfasında yurttaşları bol bol yoğurt yemeleri konusunda uyardı. Burada yer alan bilgilere göre, herkesin yakından tanıdığı mükeml bir besin kaynağı olan yoğurt ayrıca iyi bir kalsiyum kaynağı olma özelliği de taşıyor.

Pek çok araştırmacı tarafından yoğurdun hastalıklarla ilişkisi araştırılıyor. Bu araştırmalarda, yoğurdun ve yoğurt üretiminde kullanılan laktik asit bakterilerinin kanser, enfeksiyonlar, gastro inpestinal hastalıklar ve stım gibi hastalıkları önleyici etkilerine bakıldı. Tüm bu hastalıkların oluşmasında en önemli nedenin bağışıklık sistemi olduğu saptandı.

Yoğurdun bağışıklık sistemine uyarıcı etkisine dikkat çeken uzmanlar, bu etkinin hastalıkların önlenmesinde önemli bir etken olabileceğini belirttiler. Uzmanlara göre, yoğurdu sofralarından eksik etmeyen kişiler ve özellikle yaşlılar gibi bağışıklık sistemi baskılanmış gruplarda bağışıklık sistemi ile ilgili hastalıklara karşı direnci arttırıyor.
(ANKA)
Yayın tarihi: 04.12.2002
447
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.