Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Boksör kızdan seksi kadına

Boksör kızdan seksi kadına

<i>"Milyonluk Bebek" filmiyle ikinci kez En İyi Kadın Oyuncu Oscar'ını kazanan Hillary Swank erkeksi rollerden kurtuluyor.</i>

Çekimleri yakında başlayacak olan yeni filminde 1940'larda yaşayan bir vamp kadını canlandıracak.

77'nci Oscar töreninde en önemli ödüllerin çoğunu toplayan "Million Dollar Baby / Milyonluk Bebek", "birisi" olabilmek için 31 yaşında boksörlüğe başlayan garson Maggie Fitzgerald'ın öyküsü üzerine kuruluydu. Kendisine En İyi Oyuncu Oscar'ını ikinci kez kazandıran Maggie rolü, aslında Hilary Swank'in hayatına da çok uzak değil. Çünkü aynı Maggie gibi Swank de hayatın çetin yollarından geçmiş, yoktan var olmuş bir kadın...

Şimdilerin en gözde oyuncularından Swank, babasının ordudaki görevini bırakıp ticaretle uğraşmaya başlaması üzerine uzun süre karavanda yaşadı. Swank, Washington'da geçirdiği çocukluk günlerini "Hep yalnız bir çocuk oldum ama hiçbir zaman bir karavanda yaşadığımız için kendime acımadım. Hiç aç kalmadık. Annem delik çorapla okula gitmemem için borca girerdi" diye anlatıyor.

Anne ve babasının ayrılması üzerine ceplerindeki 75 dolarla Kaliforniya'ya giden Swank ve annesi, önce bir arabada daha sonra da satılmak üzere olan bir evde yaşadı. Her sabah "Ev bugün satılacak mı acaba?" stresiyle uyanan anne-kızın şansı Swank'in önce az bütçeli televizyon yapımlarına, daha sonra da 1992 yapımı "Buffy The Vampire Slayer" filmine seçilmesiyle döndü.

"The Next Karate Kid" filminde ve "Beverly Hills 90210" dizisinde rol alan Swank'in kariyerinin dönüm noktasıysa düşük bütçeli "Boys Don't Cry/Erkekler Ağlamaz" ile oldu. Swank'in 3000 dolar alarak canlandırdığı androjen Teena Brandon karakteri, onu Oscar'lı yıldızların arasına soktu. "Bir Oscar'ım var ama hayat sigortam bile yok" diyen Swank, daha sonra ufak rollerde görüldü. Ve tam da unutulmak üzereyken yine erkeksi bir rolle geri döndü.

Çekimler sona erdiğinde gerçekten ringe çıkabilirdi
"Erkekler Ağlamaz" için kilo veren, bir ay erkek gibi yaşayan, hatta erkek kılığında alışveriş merkezlerinde dolaşan Swank, "Milyonluk Bebek" içinse canlandırdığı karakter kadar sıkı bir eğitimden geçti. Günde 2,5 saat boks antrenmanı yapan Swank, aldığı 10 kiloyla ilgili şunları söylüyor: "Erkekler Ağlamaz' bittikten sonra kendimi kadın gibi hissetmem için aylar gerekti. Şimdi 10 kiloluk fazla kasım var. Eski pantolonlarıma ve genişleyen kollarım yüzünden gömleklerime sığamıyorum."

Filmin yönetmeni Clint Eastwood da belli ki Swank'in "Maggievari" azminden çok etkilenmiş. "Erkekler Ağlamaz'da çok önemli bir noktaya geldiğini anlamıştım ama daha keşfedilmemiş yetenekleri vardı" diyen Eastwood, Swank'in dört ay gibi kısa bir sürede rolüne hazır hale gelmesine hayran kalmış: "Bu kadar çalışkan bir oyuncu olmasa sonuç da böyle olmazdı. Rolün sahibinin de aynı Maggie gibi olması gerekiyordu; tek tutkusu hedefine ulaşmak olmalıydı. Çekimler bitince Hilary'nin de aynı Maggie gibi çıkıp dövüşebileceğini düşündük."

Rolü için fedakarlıktan çekinmeyenleri ödüllendirmekle eleştirilen Oscar jürisinin Swank'e yine bir değişimle karşılarına çıktığı için Oscar verdiğini düşünenler de yok değil. Canlandırdığı erkeksi rollerle başarıyı yakalayan Swank bugünlerdeyse vamp bir kadını oynamaya hazırlanıyor. James Ellroy'un "Siyah Dalya" kitabından uyarlanan ve 1940'ların Los Angeles'ında yaşanmış bir cinayeti konu alan filmde Josh Hartnett ve Scarlett Johanson ile kamera karşısına geçecek.

Oscar töreninde kocasına teşekkür etmeyi unuttu
 • En İyi Kadın Oyuncu Oscar'ını aldığı "Milyonluk Bebek"teki rolü için yapımcının üçüncü tercihiydi.

 • "Milyonluk Bebek"in çekimleri sırasında ayağındaki enfeksiyon yüzünden neredeyse sakat kalıyordu.

 • "Erkekler Ağlamaz" filmindeki Brandon/Teena rolü için üç yıl boyunca yapılan seçmelerde yüzlerce kız arasından seçildi.

 • "Erkekler Ağlamaz"daki rolü için Oscar aldığı törende, konuşması sırasında kocasına teşekkür etmeyi unuttu.

 • Üç yaşından beri yüzüyor; cimnastik yapıyor. Çocukken yüzmede minikler olimpiyatlarına katıldı. Şimdilerde ise kayak, rafting ve paraşütle serbest düşüş tutkunu.

 • Calvin Klein iç çamaşırlarının yeni yüzü.

 • People dergisi 2000 yılında onu dünyanın en güzel 50 insanından biri seçti.

 • 1997 yılında "Quiet Days of Hollywood"un çekimlerinde tanıştığı Chad Lowe'la beş ay sonra evlendi. Chad aktör Rob Lowe'un erkek kardeşi.

 • Chad ve Hilary şu anda New York Greenwich'te 4 milyon dolara aldıkları dört katlı evde, iki papağan, iki köpek, bir kedi ve bir tavşanla yaşıyor.

 • Karavanda yaşadığı günlerden beri hayran olduğu ve her filmini izlediği Meryl Streep, 1999 yılında Swank gibi Oscar'a adaydı. Ama en iyi kadın oyuncu ödülünü evine götüren Swank oldu!

 • "Milyonluk Bebek"in montajı Swank'in 30 yaşını doldurduğu 30 Haziran gününe denk geldi. Swank, "altın doğum günü" denilen bu günü hiç unutamayacağını söylüyor.

 • (Milliyet)
  Yayın tarihi: 10.03.2005
  491
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.