Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Boğaz Köprüsü'ne yedi ayrı renk

Boğaz Köprüsü'ne yedi ayrı renk

İngiliz ressam Ned Pamphilon, Boğaziçi Köprüsü'nün altını "rengarenk" boyamak için izin çıkmasını bekliyor.

Tüm hazırlıkları tamamlanan "boyama projesi", Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Karayolları Genel Müdürlüğü'nden izin çıkmasını bekliyor. Pamphilon, izin çıkarsa "dünyanın en uzun boyaması"nı gerçekleştirerek, Guinness Rekorlar Kitabı'na girecek.

Gökkuşağı gibi olacak
Yedi yıl önce bir Türk ile evlenerek İstanbul'a yerleşen ressam, kendi adına açtığı İnternet sitesi üzerinden de projeye destek topluyor. Ressam Pamphilon, www.nedpamphilon.com adlı sitede projeyle ilgili bilgi verirken, son aşamaya gelen izinler çıkar çıkmaz boyama işleme başlayacağını bildirdi. Ressam, köprünün altındaki yedi bölümden oluşan plaka sayesinde bu işin çok kolay olacağı görüşünde.

Ay sonunu bekliyor
Hayalini gerçekleştirmek için birçok yerli ve yabancı firmadan sponsorluk desteği alan ressam, sitesinde büyük bir olasılıklı bu ayın sonunda boyama çalışmalarına başlayacağını bildirdi.

Guinness Rekorlar Kitabı'na girecek
30 bin metrekarelik Boğaziçi Köprüsü'nü 45 günde boyayacağını ifade eden ressam, yedi ayrı renge boyanması durumunda dünyanın her yerinden turistlerin İstanbul Boğazı'nı görmeye geleceğini savunuyor. Proje, gerçekleşirse dünyanın en uzun boyaması unvanıyla Guinness Rekorlar Kitabı'na da girecek.

Ne kazandıracak?
Her köprü için 10 yılda bir korozyon (boya çalışması) yapılması gerektiğini ve bu işlemin eylül ayında yapılacağını belirten ressam, projesi için en uygun ayın da ekim olduğunu kaydetti. Ressam, projenin İstanbul'a coğrafi konum bilinirliği, tanıtım, imaj, iş çevrelerinin ilgisi, barışçı vizyon gibi birçok konuda katkı sağlayacağını ifade ediyor.
476
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.