Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Bodrum seks turizminin merkezi oldu

Bodrum seks turizminin merkezi oldu

Doç. Dr. Metin Kozak, "Muğla'ya gelen turist sayısı değil bırakılan döviz önemli. Bodrum seks turizminin merkezi oldu" dedi

Bodrum, Marmaris ve Fethiye gibi tatil merkezlerinin bulunduğu Muğla'ya bu yıl 2 milyon 500 bin turist giriş yaptı. Turist sayısında tüm yılların rekoru kırılırken bir yıldır Muğla turizmi üzerine araştırma yapan Doç. Dr. Metin Kozak, çarpıcı sonuçlara ulaştı.

Kaliteli turist kalmadı
Muğla'ya artık kaliteli turist gelmediğini iddia eden Doç. Dr. Kozak, hazırladığı Kaynak Yönetimi Projesi'yle de bölgedeki kültürel ve doğal değerlerin bozulmadan korunması gerektiğini ifade etti.

Rakamlar yanlış
Turizm gelirlerinin ve gelen turist sayısının gerçeği yansıtmadığını savunan Doç. Dr. Metin Kozak "Muğla'ya bu yıl gelen turist sayısı 2 milyon 500 bin. Bu rakam gerçek değil. Çünkü Muğla bölgesine yerleşen turistler yılda 4 kez giriş- çıkış yapıyor. Bir turist 4 kez sayılmış oluyor. Turizm gelirleri hesaplanırken kişi başına 720 dolar hesaplanıyor.

Bu yanlış bir hesaplama yöntemi. Her turist 720 dolar bırakmıyor. Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının Türkiye'de yaptığı yatırımlar turizm gelirlerine yansıtılıyor. Bu nedenlerle gelen turist sayısı ve turizm gelirleri gerçek değil" dedi.

Turizmde 4S dönemi
Turizmde İngilizce deniz (sea), kum (sand), güneş (sun) ve seks'in başharflerinden oluşan '4S' dönemi başladığını ileri süren Doç. Dr. Metin Kozak "Muğla'da deniz, kum, güneş vardı. Ancak son yıllarda buna seks turizmi de eklendi. Muğla'ya gelen yabancı turistlerin büyük çoğunluğunu kadınlar oluşturuyor.

Yaz aylarında turistler eğlence ve Türk erkekleriyle seks yapmak için geliyorlar. Özellikle Bodrum'da seks turizminde büyük patlama yaşanıyor. Bu durum toplumsal ve sosyal açıdan büyük olumsuzluk yaratıyor. Bu aynı zamanda turizmde kaliteyi düşürüyor" diye konuştu.
443
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.