Magazin

Bodrum Pazarı 'model' dolu

Bodrum Pazarı 'model' dolu

Bodrum veya Yalıkavak pazarlarında dolaşırken dünya modasına yön verebilecek bir koleksiyon çıkarmak mümkün. Ünlü Japon tasırımcı Kenzo bunu yapmıştı.

Pazaryerleri oldum olası hoşuma gider. Bir ülkeyi ziyaret ettiğimde ilk görmek istediğim yerler arasında yerel pazarlarla bitpazarları gelir. Bodrum'da da en büyük zevkim Bodrum ve Yalıkavak pazarlarını gezmek oluyor.

Dün erkenden kalkıp gittik pazara. Karpuz, kavun, şeftali gibi mevsim meyveleri ve İstanbul'da pek görmediğimiz yöreye ait ot çeşitleri. Her şey bol, bereketli. Pazar son derece iyi tanzim edilmiş. Üst üste koyularak şekil verilmiş meyveler hoş bir görüntü sağlıyor.

Erkek pazarcılar, şort ve taklit Lacoste veya Adidas tişörtleri ile modern bir görüntüde. pazarcılarsa genelde yerel giysileriyle. Başlarına bağladıkları tülbent lerle kendi modalarını yaratmışlar sanki. Bazıları bellerine kemer gibi bağladıkları eşarpların içine kazandıkları parayı yerleştiriyor. Eşarplar ilginç bir yöntemle bağlandığı için 'kasa' vazifesini görüyor. Baskılı kumaş etek uzerine gelişigüzel giyilmiş desenli bluz veya trikolarıyla Kenzo'nun çizgisini hatırlatıyorlar.

Kenzo Takade 1970'li yıllarda, Tokyo'dan Paris'e gelerek moda dünyasında bir güneş gibi doğmuştu. Japonizm akımının dorukta olduğu ve Yohji Yamamoto, Comme des Garçons gibi markaların giysiye yeni volümler kazandırdığı bir devirde, folklorik tarzla ismini duyurmuştu.

Türkiye-Fas-Tunus
Kenzo ile çeşitli zaman ve mekânlarda sohbet etme şansımız oldu. Kenzo, yurtdışına yerleşik pek çok Japon gibi yabancı lisan özürlü olmasına rağmen sıcak kişiliğiyle kendini hemen sevdiriyor. Yves Saint Laurent gibi, moda dünyasında kişiliğiyle ayrı bir yeri olan ünlü tasarımcı, tarzının çıkış noktasının Türkiye, Fas, Tunus gibi Akdeniz ülkelerinin folklorik kültürü olduğunu ifade etti her sohbetimizde.

Peru'da, Bulgaristan'da veya Nepal'de herhangi bir yerde gördüğünüz bir imaj koskoca bir koleksiyonun hayat kaynağı olabiliyor. Ama bir moda tasarımcısının etnik giysilerden esinlenmesi ve podyuma yansımasının sadece 'etki' olarak kalabilmesi profesyonelliğe dayanıyor; aksi takdirde bu 'etnik bir yenileme' olarak kalıyor. 'Fusion' olarak tanımlanan kültür karışımları ile doğmuş moda kavramı ise ancak çok geniş bir perspektif ve olgunlaşma sonucu evrensel olabiliyor.

Marka olma tartışmalarının çok konuşulduğu şu günlerde genç tasarımcıların da evrensel nitelikte başarı kazanabilmesi için bakış açılarını, bu doğrultuda geliştirmeleri gerekiyor. Gezmek, görmek, incelemek, algılamak ve etkilenmek. Türkiye, zengin tarihi ve kültürüyle modacılar için önemli bir esin kaynağı. Jean Paul Gaultier, John Galliano gibi ünlü tasarımcılar ülkemize gelerek incelemelerde bulunuyor, eski kumaşlar toplayarak yeni koleksiyonlar için dokümantasyon niteliğinde çalışmalar gerçekleştiriyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 23.08.2004
547
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.