Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Bodrum da bir 'Mekke' olacak!

Bodrum da bir 'Mekke' olacak!

Bodrum'u 'dünya sualtı turizminin Mekke'si' yapacak iki büyük proje için harekete geçildi.

Bodrum'u dünya sualtı turizminin lideri yapmak için iki proje hazırlandı. Projelerden ilki, 'Çatalada Sualtı Parkı'. Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi ve Turgutreis Belediyesi işbirliğiyle mimar Cevat Kalfa'nın hazırladığı proje Kültür ve Turizm Bakanlığı'na sunuldu.
2 milyon dolarlık proje ile, Turgutreis'e 1 km. mesafedeki Çatalada'da sualtı parkı oluşturulacak.

İkinci proje ise, Yassıada'yla ilgili. Turgutreis açıklarındaki 14 küçük adadan biri olan Yassıada, çevresindeki çeşitli yüzyıllara ait 16 batıkla bir zaman tüneli görünümünde.
Turgutreis Belediye Başkanı Server Ali Yazgan, "Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'ndan da izin aldık. Yassıada'yı turistlere açmak istiyoruz. Ada üzerinde oluşturulacak tesislerde genç arkeologlar atölye çalışması yapacak" dedi.

1950'lerden beri Türkiye'de sualtı araştırmaları yapan ABD'li Prof. Dr. George F. Bass da, "Bodrum, sualtı arkeolojisinin Mekke'si haline gelecek. Yassıada'ya milyonlarca turist yağacak. Eğer Turgutreis projesi geliştirilirse dalış turizminde dünya lideri olursunuz" diye konuştu.

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürü Oğuz Alpözen de umutlu: "Dünyada ilk kez 1800 yıl arayla batan tekneler bir arada sergilenecek. Buraya akacak ziyaretçi sayısı Efes ziyaretçilerini aratmayacak."
(Radikal)
421
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.