Magazin

Böceğe başkan adı: Bushi

Böceğe başkan adı: Bushi

Böcek bilimciler, yeni böcek türlerine ABD liderlerinin isimlerini verdiler: bushi, cheneyi ve rumsfeldi...

Cornell Üniversitesi'nden 2 eski böcek bilimci, sümüklü küf böcekleri kategorisinden yeni keşfedilen 65 yeni türden üçüne ABD Başkanı George Bush, Savunma Bakanı Donald Rumsfeld ve Başkan Yardımcısı Dick Cheney'nin isimlerini koydular.

'Bushi' ABD'den
Quentin Wheeler ve Kelly Miller, "Agathidium" cinsinden olan bu türlerden "bushi"nin Ohio ve Virginia'da; "rumsfeldi"nin Meksika'daki Oaxaca ve Hidalgo'da; "cheneyi"nin de Meksika'daki Chiapas'ta bulunduklarını söylediler.

'Bu liderlere hayranız'
Böcekleri keşfeden, eski Cornwell Üniversitesi böcekbilim ve bitki biyolojisi profesörü Quentin Wheeler, böceklere Bush, Cheney ve Rumsfeld'in adını vermelerinin fiziksel özellikleriyle ilgisi olmadığını, bu isimleri saygılarından ötürü kullandıklarını söyledi.

Wheeler, "Bu liderlere hayranız ve popüler ya da yaygın olanı kabul etmek yerine, zor ve popüler olmayanı yaparak demokrasi ve özgürlük prensiplerine göre yaşamayı tercih ediyoruz" dedi.

Besinleri küf
Wheeler ve böcekleri birlikte keşfettiği arkadaşı Kelly B. Miller, yeni böcek isimlerini Amerikan Doğal Tarih Müzesi Bülteni'nin 24 Mart sayısında yayımladı. Sümüklü küf böcekleri, isimlerini beslendikleri mantar benzeri küflerden alıyor.
Yayın tarihi: 15.04.2005
528
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.