Magazin

Bocalamanın nedeni araştırma verimsizliği

Bocalamanın nedeni araştırma verimsizliği

Türkiye Bilimsel Teknik ve Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Başkanı Prof.Dr.Naci Görür, Türkiye´nin her kesitte bocalamasının nedeninin, bilgi almadan ve araştırma yapılmadan verilen kararlardan kaynaklanan verimsizlik olduğunu söyledi.

Prof.Dr.Naci Görür, Kocaeli Sanayi Odası, TÜBİTAK MAM, Türkiye Orta Ölçekli Sivil Sanayiciler Vakfı (TOSYÖV) ve KobiEfor dergisinin işbirliğiyle düzenlenen "AB 6. Çerçeve Programı Tanıtım Semineri"nde, Türkiye´nin çağdaşlaşması için, bilgiye dayalı toplum yapısı oluşturulması gerektiğini belirtti. Devletin, sanayinin ve toplumdaki her kesimin bilgiye dayalı yapıya dönüşmesi için çalışılmasının zorunlu olduğuna değinen Görür, "Türkiye´nin her kesitinde bocalamasının nedeni, bilgi almadan ve araştırma yapılmadan verilmiş kararlardan kaynaklanan verimsizliktir" dedi.

Bilgiye dayalı Avrupa ekonomisi
TÜBİTAK Mam Gıda Ulusal İrtibat Noktası Görevlisi Prof.Dr.Nuri Akkaş da, AB 6. Çerçeve Programı´na AB üyesi 15, aday 13 ve beş asosye ülkenin katıldığını, Türkiye´nin de 13 aday ülke arasında yer aldığını kaydetti. "Programın amacının bilgiye dayalı Avrupa ekonomisi kurmak olduğunu" dile getiren Akkaş, şunları söyledi: "Bu amaç, bilgi toplumu Avrupa´sı olarak tanımlanmaktadır. Bunun için başta AB üyesi ülkeler olmak üzere katılan tüm ülkelerde, yaratıcı düşünceleri ve yenilikçi potansiyeli harekete geçirmek ve uygulanabilir sonuçlara ulaşmak hedeflenmektedir. Programa katılan KOBİ´ler, AR-GE çalışmalarına mali destek bulacak, ileri teknoloji geliştirebilecek, uluslararası şirketlerle işbirliği yapabilecek, yenipazarlara ulaşabilecek ve uluslararası standart geliştirmeye katkı sağlayacaktır."
Yayın tarihi: 24.03.2003
450
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.