Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Bob Marley'in külleri vatanına gömülecek

Bob Marley'in külleri vatanına gömülecek

Rita Marley, eşi Bob Marley'in kemiklerinin Jamaica'daki mezarından çıkarılıp yakıldıktan sonra Etiyopya'ya yeniden gömülmesini planlanıyor.

Efsanevi reggae yıldızı Bob Marley'in 60. doğum yıldönümü tüm dünyada ve doğum yeri Etiyopya'da düzenlenecek törenlerle kutlanacak. Törenlere hazırlanan Bob Marley'in eşi Rita, Marley'i doğduğu yere yeniden defnetmeyi planlıyor. Etiyopya'da hem kilise, hem de hükümet yetkilileri bu projeyi destekliyor.

Defin yeri Shashemene
Marley'in grubu The Wailers'in eski vokalisti Rita, eşinin küllerinin Etiyopya'ya nasıl getirileceği üzerinde çalışıldığını belirterek, defnin Addis Ababa'nın 250 kilometre güneyindeki Shashemene'de yapılacağını kaydetti. Rita, bir rastafar olan eşi Marley'in tüm hayatının Afrika olduğunun altını çizdi.

"Bir gün geri dönülecek"
Jamaica'da 1945´de dünyaya gelen Marley, 1981'de kanserden ölmüştü. Rita ve Bob, 1966'da evlenmişti. Shashemene, Etiyopya'nın son imparatoru Haile Selassie'nin toprak verdiği yüzlerce rastafarın yaşadığı yer olarak biliniyor. Rastafarlar, Batı Hint adaları yerlilerinin bir gün Afrika'ya geri dönecekleri öğretisine dayanan Jamaica kaynaklı bir dinin üyelerini oluşturuyor.
Yayın tarihi: 12.01.2005
528
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.