Magazin

Bizim ikizler 5 yaşına giriyor

Bizim ikizler 5 yaşına giriyor

Türkiye'nin ameliyatla birbirinden ayrılan ilk yapışık ikizleri Seda Nur ile Sema Nur Alkan, iki hafta sonra 5 yaşına girecek. 9.5 ay aynı karaciğeri, kalp zarını paylaşan ikizler televizyon seyretmeyi çok seviyor. Favorileri ise Seda Sayan.

İranlı 29 yaşındaki yapışık ikizler Lale ve Laden Bijani'nin Singapur'da üç gün süren ameliyatı başarısızlıkla sonuçlanırken, Türkiye'nin birbirinden ayrılan ilk yapışık ikizleri Seda Nur ile Sema Nur Alkan, 22 Temmuzda beş yaşına girecek. Göğüs ve karınlarından yapışık doğduktan sonra 9.5 ay yapışık yaşayan ikizler, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Daver Yeker'in koordine ettiği 17 kişilik ekip tarafından, 10 saat 45 dakika süren ameliyatla ayrılmıştı.

Ameliyat sonrası yoğun bakımdan zor çıkan Seda Nur, kardeşi Sema Nur'dan daha iyi bir gelişim gösterdi. Daha çabuk yürüdü, konuştu. Geçen kış yakalandığı bir enfeksiyon ailesini korkuttu. Ateşi çok yükseldi, soluk almakta zorlandı. Evlerinin yakınlarındaki hastade bir doktor, ''Sabahı çıkaramaz, ölür'' deyince Alkan ailesi korkuya kapıldı. Ama Seda Nur, bir kez daha galip geldi. Kardeşini yalnız bırakmadı. Sema Nur ise 15 gün önce şaşılık ameliyatı oldu.

Seda Nur ve kardeşi, Seda Sayan'ın sabah kuşağındaki programını hiç kaçırmıyor. Seda Nur, Sayan'ın taklidini başarıyla yapıyor. Onun gibi dans etmeye çalışıyor. İkizler, annelerine ısrarla ''Bizim göbeğimiz nerede'' diye soruyorlar. Göğüslerindeki yara izinin nedenini öğrenmeye çalışıyorlar.

Yapışık oldukları 9.5 ay herkesten gizlendi
Kezban Alkan, bir an önce kucağına almayı hayal ettiği bebeklerinin yapışık olduğunu öğrendiğinde hamileliği ilerlemişti. Doktorların doğumdan birkaç ay sonra bebekleri ayırabileceklerini söylemeleri üzerine gebeliğini sonuna kadar devam ettirdi. Doğumdan bir ay önce Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'ne yatırıldı ve yakından izlendi. Bebeklerin doğumu ve ameliyat hazırlığı bir sır gibi basından gizlendi. Prof. Yeker ve ekibi, ameliyattan birkaç gün önce Seda Nur ile Sema Nur'dan ve büyük operasyondan kamuoyunu haberdar etti. 13 Haziran'da nefesler tutuldu ve ikizlerin saatler süren ameliyatının sonucu beklendi. Önce göğüs kafesleri kesildi. Ortak olan karaciğer ikizler arasında bölüştürüldü. Kalp zarları da ortaktı. Birine protez kalp zarı takıldı. Eksik kaburgalar yine protezle tamamlandı. Karınları açıldı. Ameliyata giren plastik cerrahi ve rekonstrüktif uzmanları memelerinin bile simetrik olması için büyük çaba harcadılar. Baba Hasan Alkan'a ameliyattan önce Seda Nur'u kaybedebilecekleri, hazırlıklı olmaları söylendi. Alkan bu olasılıktan eşine hiç sözetmedi.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 11.07.2003
490
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.