Magazin

Bizim çaresiz ev kadınları

Bizim çaresiz ev kadınları

ABD'nin First Lady'si Laura Bush'un kendisini benzettiği 'Çaresiz Ev Kadınları' dizisi, Türk kadınının da yabancı olmadığı bir konuyu işliyor.

ABD'nin en konuşulan TV dizilerinden olan ve bir süredir Türk televizyonlarında da gösterilen 'Çaresiz Ev Kadınları' dizisi, bu çaresizliğin nereden kaynaklandığının sorgulanmasına neden oldu.

ABD'de 1.032 ev kadınının katıldığı bir anket sonucunda, ev kadınlarının yüzde 77'sinin, kendi yaşamları ile dizideki dört çocuk annesi Lynette Scavo'nun yaşamını özdeşleştirdiği belirlendi. Kadınların yüzde 80'i en çok yaptıkları iş olarak ev için temizlik maddeleri alışverişini, yüzde 74'ü çamaşırı, yüzde 67'si de pişirmeyi gösterdi.

Meslekten sayılmıyor
Türk kadınlarında da durum pek farklı değil. Ancak modern ülke kadınlarındaki kadar rahat kendini ifade edemeyen Türk kadını, sıkıntıları daha yoğun yaşıyor. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı'ndan Prof. Dr. Başak Yücel, sıkıntıların biraz da ev kadınlığının bir meslek olarak kabul edilmeyişinden kaynaklandığını söylüyor. Yücel, 'Ev kadınlığı, ancak evde işlerin durduğu zaman; yani yemeğini yapmadığı, çocuğuna bakmadığı zaman görünebilen bir meslek' diyor.

Kendini ifade edemiyor
Yücel, kadınların çaresizlik yaratan ruhsal sağlıklarının çok farklı olabildiğini, hatta sırf bu nedenle dünyada, psikiyatri biliminde 'Kadın ruh sağlığı' diye alt bir bilim dalı oluşturulduğunu da söylüyor ve şunları anlatıyor: 'Bir takım ruhsal sıkıntılar kadınlarda daha fazla görülüyor. Depresyon, kaygı bozuklukları, bedensel ve organik nedeni bulunamayan ağrılar... Çünkü kadının kendisi için ayırdığı zaman kısıtlı. Bu sıkıntı modern toplumlarda nispeten azalır. Çünkü onların kendilerini ifade edebilme şansları, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerden fazla.'

Diziyi hiç izlememiş
ABD Başkanı'nın eşi Laura Bush, Beyaz Saray Muhabirleri Derneği'nin yıllık yemeğinde yaptığı konuşmada, kocasının geceleri 9'da uyuduğunu söylemiş ve 'Ben de bir çaresiz ev kadınıyım' demişti. Ancak Bayan Bush'un, bu konuşmalarını Landon Parvin adındaki yazar kaleme almış. Laura Bush da bu metnin önce provasını yapmış, sonra da sahneye çıkarak okumuş. Bayan Bush'un diziyi bir kez olsun bile izlemediği, sadece ikizleri Jenna ve Barbara'nın anlattığı kadarıyla bildiği öğrenildi.

Güzin Abla'nın köşesine sık sık konuk oluyorlar
 • Sevgili ablacığım, yedi yıllık evli, bir çocuk annesi genç bir kadınım. Evlenebilmek için çok büyük mücadeleler verdik. Birbirimize kavuşamazsak ölmeyi bile düşünmüştük. Ancak evlendikten birkaç yıl sonra aramızdaki o büyük aşk giderek söndü. Benim için deli olan kocamın şimdi benim farkımda bile olmadığını görüyorum! O ateşli aşk gecelerimiz sona erdi. Yakındığım zaman ise, 'Seni hálá seviyorum ama, işlerim yoğun, yorgunum, lütfen anlayışlı ol' diyor. Hayatımız çok monoton. Bu monotonluğu yıkmak için bir şeyler yapabilir miyim? RUMUZ: Aşk bu mu


 • Sevgili Güzin Abla, kendimden 16 yaş büyük bir erkekle evlendim. Önceleri çok mutluyduk, çocuklarımız oldu. Ancak bana tapan, beni çok seven eşim yaşlandıktan sonra bana hakaretler etmeye, herkesin yanında beni küçük düşürmeye başladı. Sanırım ben yaşlanmadığım için sanki benden intikam alıyor. Yaşlılık psikozuna girdi anlaşılan. Bir yerlere gezmeye gitmek istesem, 'Ben yorgunum, gidemem' diyor. Okurlarınız aman kendilerinden yaşlı erkeklerle evlenmesinler. Erkek birkaç yıl sonra genç eşinden intikam almak için ona resmen eziyet etmeye başlıyor. RUMUZ: Mutsuzum

 • (Hürriyet/Kelebek)
  Yayın tarihi: 03.05.2005
  382
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.