Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Bizi soğuk günler bekliyor

Bizi soğuk günler bekliyor

Bu hafta hava yavaş yavaş serinleyecek. Özellikle cuma günü serin hava tüm yurda yerleşecek. Ama hafta sonunda durum değişecek.

Prof. Dr. Cemal Saydam
Balık sezonuna girdik ama hala palamutları yemeye başlayamadık, olanlar da henüz küçük. Deneyimli balıkçılara sorun bakalım size ne diyecekler. İnanışa göre, sonbahar yağmur suyunu içmeden palamut büyüyüp serpilemez. Ben de diyorum ki, bu inancın arkasında balıkların size hep bahsettiğim "bereketli" yağmur suyunu ya hakikaten içmeleri veya o suyun denize karışması sonucu oluşan mikroskobik deniz canlıları ile beslenmeleri sonucunda birden boy atmaları olabilir. Eğer öyle ise balıkçılığa yeni bir kavram getirebilir, balığın yerini meteorolojik radar verileri ile de saptayabiliriz. Balıkçılara Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü sitesinden (http://www.meteor.gov.tr) son radar görüntüleri sayfasına girip Ege, Marmara ve Batı Karadeniz'deki yağış alan yerleri takip etmelerini ve rotalarını oraya çevirmelerini öneriyorum.

Gelecek hafta sıcaklıklar geçen haftalardaki seviyelerde olmayacak ve mevsim normallerinde dolaşacak. Hafta sonuna sadece Doğu Karadeniz'de serin sayılabilecek yağışlı bir hava ile başlayacağız. Diğer bölgelerimizde; İzmir, Ankara, Erzurum hattının kuzeyi parçalı bulutlu, güneyi ise yazdan kalma bir güne namzet. Güneydoğu Anadolu ile Doğu Anadolu'nun güney kesimlerinde ise gece sıcaklıkları en düşük 26 derecede, gün boyu sıcaklıkları ise neredeyse 40 derecelerde olacak.

3 Ekim Pazar günü tüm yurtta sıcaklıklar 2 derece daha artacak. Hafif kuzeyli rüzgarlarla birlikte ideal bir piknik günü. Yurtta yağış beklentisi yok.

Önümüzdeki hafta sonu için tatil planları yapabilirsiniz
4 Ekim haftasına Marmara ve tüm Karadeniz'de 2 - 4 derecelik bir serinleme ile başlayacağız. Özellikle Batı Karadeniz'de yağış beklentisi mevcut. Marmara, Batı ve Orta Karadeniz dışında tüm yurtta sıcaklıklar gece en düşük 16 - 18 derecelerde olacak. Güneydoğu Anadolu da 30'lu derecelere geri dönecek.

5 Ekim Salı günü Rusya'dan sarkan serin bir hava kütlesi nedeniyle tüm Trakya, Marmara ve Karadeniz'de hızını biraz artıran poyrazla birlikte hava 3 - 4 derece daha serinleyecek ve gece sıcaklıkları yüksek yerlerde 6 - 8 derecelere kadar inebilecek. İç ve güney bölgelerde sıcaklıklar yavaş yavaş artacak ancak buralarda bile hafta başına oranla 2 - 3 derecelik azalmalar bekleniyor. Yağışlar ise Orta ve Doğu Karadeniz'e kayacak.

6 Ekim Çarşamba havaların kuzeyde biraz daha serinlediği, diğer bölgelerde fazla değişmediği bir gün olacak. Yağışlı hava etkisini kaybetmekle birlikte yurdun kuzeyinde görülebilecek.

7 Ekim Perşembe günü sıcaklıklar özellikle Orta Karadeniz ve İç Anadolu'da birkaç derece daha azalacak. Gece sıcaklıkları 10 derece sınırına yaklaşacak. Neyse ki Sahra, bizi etkilemesi için yeni sıcak bir hava dalgasını hafta sonunda yola çıkarıyor.

8 Ekim Cuma serin havanın yurda tam anlamı ile yerleştiği bir gün olacak. Ama Sahra'dan çıkan ve Karadeniz'in kuzeyine kadar ilerlemesi beklenen sıcak hava dalgası sayesinde hafta sonunda yurtta havalar yeniden mevsim normallerine dönecek.

Ben olsam 9 - 10 Ekim hafta sonu için özellikle batı ve güney sahillerinde, ayrıca KKTC'de yazdan kalma bir havada dinlenebilmek için tatil rezervasyonu yapardım. Uzun dönemli tahminler 11 - 15 Ekim haftasının mevsim normallerinin üzerinde, en azından 15 Ekim'e kadar yağışsız geçeceğini gösteriyor.
(Mİlliyet Cumartesi)
Yayın tarihi: 02.10.2004
376
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.