Magazin

Bize Fransız kalmıyorlar

Bize Fransız kalmıyorlar

Fransa'da 2004'te gösterime giren üç Türk filmi 200 binin üzerinde seyirci topladı. Şimdi sıra Fransa basınından olumlu eleştiriler alan 'Gönül Yarası'nda...

Çok değil, 2000'lerin başında bile düşleyemediğimiz bir gerçekle karşı karşıyayız: 2004 yılı içinde, Fransa genelinde ticari dağıtıma giren üç Türk filmi 'Uzak', 'Vizontele Tuuba' ve 'G.O.R.A.' için kesilen bilet sayısı 200 bini aşmış bulunuyor! Bu filmlere bir de Fatih Akın'ın 'Duvara Karşı'sını görenleri de eklersek 300 bin biletlik bir sonuca ulaşıyoruz. Ferzan Özpetek'in İtalyan-Fransız ortak yapımları ve Altın Palmiye'li 'Yol' örneği dışında, bir Türk filminin Fransa'da 10 bin seyirciye ulaşmasının geçen yıla kadar başarı kabul edildiğini anımsamak, gelişen Fransa pazarında kazanılan bu başarının önemini ortaya koymaya yetecektir.

2004 yılında sinema salonlarına 196 milyon izleyici (bir önceki yıla göre yüzde 12 artmış) toplayan Fransız dağıtım ağı, son 20 yılın en iyi sonucunu elde etmiş bulunuyor. Türkiye'deki toplam izleyici sayısının altı yedi katı olan bu büyük pastadan, Amerikan (yüzde 55) ve Fransız (yüzde 40) filmlerini çıkarınca geriye kalan yüzde 5'lik dilimin dünyanın diğer ülkelerinden gelen filmler arasında paylaşıldığını görmek, Türk sinemasına gösterilen binde birlik ilginin hiç de küçümsenemeyeceğini ortaya çıkarmakta. Kaldı ki, son 30 yıl içinde çoğunluğu sadece Paris'te afişe çıkabilen Türk filmi sayısı toplam bir düzineyi aşmamıştı. Bu veriler, Türk sinemasının dışarıya açılmasında gerçek bir yeniden doğuş yaşandığını gösteriyor.

'Uzak'a 150 bin seyirci
Önemli bir başka nokta, bu başarının gerisinde hem yaratıcı, hem de popüler sinema örneklerinin bulunmasıdır. Sanat filmlerini Fransızlar pazarlarken, popüler filmlerin gerisinde, Fransa'da yaşayan Türkleri buluyoruz. Bundan bir yıl önce çok geniş bir tanıtım kampanyası ve 50 kopyayla dağıtıma giren 'Uzak'ın 150 bin dolayında sinefil izleyici toplamasının yanı sıra, çok daha az kopyayla mütevazı koşullarda dağıtılan ve farklı bir izleyici kitlesine seslenen 'Vizontele Tuuba' ile hâlâ gösterimde olan 'G.O.R.A.'nın yaklaşık 30'ar bin seyirciye ulaşması, Fransa'da yaşayan Türkiyelilerin de ciddi bir seyirci potansiyeli oluşturduğunu kanıtlamış bulunuyor.

Şimdi sıra Yavuz Turgul'un filmi 'Gönül Yarası'nda. 26 Ocak tarihinden bu yana Almanya, Belçika, Hollanda ve İsviçre'de toplam 80 kopyayla afişte olan film, Fransa'da Paris, Strasbourg ve Grenoble'da 9 Şubat'ta gösterime girdi. Önümüzdeki haftalarda da Nantes, Mulhouse ve Oyannax kentlerinde seyirci önüne gelecek. 'Vizontele Tuuba' ve 'G.O.R.A.' örneklerinde olduğu gibi 'Gönül Yarası'nın dağıtımını da Ali İnan'ın henüz bir yaşında olan şirketi Too Cool Production&Distribution yapıyor. Türklerin yanı sıra Fransız sinemaseverlere de seslenebilmeyi hedefleyen dağıtımcı, 'Gönül Yarası' ile bu yolda yeni bir adım atmış oldu. Fransız basınında çıkan olumlu eleştiriler ve ciddi tanıtım yazıları bu adımın başarılı olduğunu göstermekte.

Sinemaya gitmiyoruz
Fransa'da bir yıl içinde sinemalarda kesilet bilet sayısı, Türkiye'nin bu konuda ne kadar geri kaldığını bir kez daha gözler önüne serdi. Fransa'da 2004 yılında 196 milyon sinema bileti satıldı. Bu, Fransa'da son 20 yılın en yüksek rakamı. Sinema seyircisi Türkiye'de de artış gösteriyor. Geçen yıl 28.5 milyon bilet satıldı. Bu rakam Fransa'yla kıyaslandığında daha kat etmemiz gereken çok yol olduğunu gösteriyor. 62 milyonluk Fransa'da yılda kişi başına 3.16 sinema bileti düşerken 70 milyonluk Türkiye'de ise 2.45 kişiye bir bilet düşüyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 15.02.2005
462
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.