Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Birbirine karışırdı tavuklarımız

Birbirine karışırdı tavuklarımız

Louis de Bernieres'in, farklı dinlerden Türk, Rum ve Ermenilerin bir arada yaşadığı Ege kasabasında geçen romanı 'Kanatsız Kuşlar' ekimde Türkçede.

Louis de Bernieres'in 'Yüzbaşı Corelli'nin Mandolini' tüm dünyada büyük yankılar yaratmıştı.

Richard Russo "Her sayfanın sonunda, yazarın zekâsını, anlayışını, kalbini, hayal gücünü ve bilgeliğini duyumsuyorsunuz" derken A.S. Byatt, yazarı Dickens ve Evelyn Waugh ile aynı çizgiye oturtuyordu. 'Yüzbaşı Corelli'nin Mandolini', Türkiye'de de baskı üstüne baskı yapan kitaplar arasında yer aldı ve de Bernieres kendine hatırı sayılır bir okur kitlesi buldu.

Bernieres, 'Kanatsız Kuşlar' adlı romanıyla yeniden Türk okurunun huzurunda olacak. Mizah ve kederin çın çın yankılandığı lirik bir yapıt; karşı cins arasındaki aşkı, dostlukları ve dostların birbirlerine düşman olmak zorunda kaldıkları savaşın nasıl kişilsel bedeller ödettiğini dile getiren politik bir roman olarak tanımlanan 'Kanatsız Kuşlar', ekim ayında Altın Kitaplar etiketiyle kitapçı raflarındaki yerini alacak.

'Kanatsız Kuşlar', Osmanlı İmparatorluğu'nun son günlerinde Güneybatı Anadolu'nun küçük bir sahil kasabasında yaşayan kuşaklar boyunca o topraklarda kök salmış -Müslüman Türkler, Hıristiyan Yunanlı ve Ermeni azınlıklar- zengin ve farklı kültürlerin öyküsüne odaklanıyor.

Yerel özdeyişler üreten halk bilgesi çömlekçi İskender, çocukluklarından beri arkadaş olan Karatavuk; İskenderin'in oğlu ve Mehmetçik; birbirlerine 'Kâfir Efendi' diye hitap eden iki farklı din mensubu Peder Kristoforos ve Abdulhamid Hoca; karısı zina suçu ile recm edilen toprak ağası ve kentin koruyucusu Rüstem Bey; Likya mezarlıklarında yaşayan ve korkunç görünümü nedeniyle 'Köpek' lakaplı bir adam; tüm dinlerin temsilcilerine ve Tanrı'ya lanetler savurarak ortalıkta dolanan 'Gâvur' denilen bir diğer adam.. De Bernieres'in kahramanlarıdır.

Koşup oynayarak vakit geçirdikleri tepelerde Mehmetçik, okuma-yazma bilmeyen Karatavuk'a yazı yazmasını öğretmektedir. Çocukluğundan beri yanından hiç ayrılamayan keçi çobanı İbrahim'in, güzelliği dillere destan Hıristiyan kızı Philothei'e duyduğu tutkulu aşk, genç adamın korkunç bir trajediye ve deliliğe sürüklenmesine neden olacaktır. Bir süre sonra başlayan savaş kasabanın gençlerinin zorunlu askere gitmelerine neden olur. Gelibolu cephesinde savaşan Karatavuk, bu acımasızlığa yakından tanık oldukça masumiyetini yitirir.

Mustafa Kemal de var
Genç askerlerin geride bıraktığı kasaba da savaştan payına düşeni alır. Savaş hiç vakit yitirmeden fanatik dindarlık ve milliyetçilik duygularını kamçılayarak su yüzüne çıkarır ve yüzyıllardır süregelen ahenkli yaşamı yerle bir eder.

'Kanatsız Kuşlar' ayrıca Kurtuluş Savaşı'nda ülkeyi istila eden Batılı güçleri askeri dehası ile yenerek büyük zafer kazanan ve ülkeye yeni bir düzen getiren Mustafa Kemal'in de öyküsünü anlatıyor.

De Bernieres, Kayaköy'de tatil yaparken, oranın tam bir hayalet kent havası olduğunu fark eder. Bunu bir romanında anlatmak ister; derken, Türkiye ile Yunanistan arasında yapılan nüfus mübadelelerini işlemek gelir aklına...

Ve 'Kanatsız Kuşlar' doğar böylece. Bernieres, "Hikâye 1900'de başlıyor ve Müslümanlarla Hıristiyanların yaşadığı bir toplumda gerçekleşiyor. Kitap mübadele ile beraber Balkan savaşları ve Türkiye'nin Birinci Dünya Savaşı deneyimini de kapsıyor. Bu önemli konu İngilizce roman olarak daha önce hiç ele alınmamış" diyor.

'Yüzbaşı Corelli'nin Mandolini', yönetmen John Madden tarafından filme de çekilmiş ve kitap kadar olmasa da epey ilgi görmüştü. 1994 yılından bu yana 18 dile çevrilen, Türkçede 23 baskı yapan ve üç yıl boyunca İngiltere'de en çok satan kitaplar listesinde yer alan 'Yüzbaşı Corelli'nin Mandolini'nden sinemaya uyarlanan film, İkinci Dünya Savaşı sırasında Yunanistan'ın Kefalonya Adası'nda yaşanan bir aşk hikâyesini konu alıyordu. Filmde Nicolas Cage ve Penelope Cruz'a John Hurt, Christian Bale, Irene Papas ve David Morrissey gibi isimler eşlik etmişti.
(Radikal)
Yayın tarihi: 10.09.2004
322
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.