Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Biranın bilinmeyen tarihi

Biranın bilinmeyen tarihi

Dünyanın her yerinde, en çok tüketilen içkilerden biri olan biranın tarihi 10 bin yıl geriye gidiyor.

Ercan Eren`in Toplumsal Tarih dergisinin son sayısında yayımlanan yazısına göre, biranın bilinen tarihi yaklaşık 10 bin yıl öncesine kadar gidiyor. Yazıya göre, Sümerler için bira o kadar önemliydi ki içki tanrıçasının yanında bir de bira tanrıçaları vardı.

Babilliler'de "bira kanunları"
Babilliler ise yaklaşık 20 çeşit bira üretiyorlardı ve bira, Babillilerin Hammurabi Yasaları`na bile girmişti. Yasalar`daki günlük bira tayını ile ilgili bir kararda, normal bir işçinin 2, sivil görevlinin 3, yüksek pozisyonda bir idarecinin ise günlük 5 litre bira alabileceği anlatılıyordu.

Mısır'da asgari ücret ölçüsü
Eski Mısırlılar birayı daha çok ekmekle birlikte tüketiyorlardı. Mısır`da bira, aynı zamanda para ve asgari ücret ölçüsü olarak da kullanılıyordu. 2 sürahi bira, bir günlük asgari ücret kabul ediliyordu. Hititler`de de bira, ekmekle birlikte halkın en önemli besin maddeleri arasındaydı.

Rahipler pub açtı
Bira yapımı, 9. yüzyılda özellikle Orta Avrupa ülkelerinde manastırlara özgü bir uğraştı. Bazı bölgelerdeki köylüler manastıra olan borçlarını arpa vererek ödüyorlardı. Biranın Avrupa`daki ticarileşmesi de manastırların tüketimlerinden fazla bira üretmeleriyle başladı. Pek çok manastır zamanla bira temelli ticari işletmeler haline geldi. Rahipler, biralarını sunabilmek için publar açtılar.

Ortaçağ`ın sonlarından itibaren biracılık manastırların tekelinden çıkmaya başladı ve önce küçük imalathanelerde üretildi, ardından da büyük fabrikalarda.

Osmanlı'da bira
Biranın Osmanlı`da "bira" adıyla üretilmesi 1840`lar sonrasına rastlıyor. Osmanlı`da ilk birahaneler de aynı yıllarda açılmaya başladı. Osmanlı`da, 1894 yılında yalnız İstanbul, İzmir, Selanik ve Ankara`da birahane bulunuyordu. İstanbul`da 33, İzmir`de 5, Selanik`te4, Ankara`da 3 birahane vardı. Bu birahanelerde daha çok Almanya, Avusturya ve Macaristan`ın etkisi gözleniyordu.
401
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.