Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Bir zamanlar doğa harikasıydı

Bir zamanlar doğa harikasıydı

Kırşehir yakınlarındaki, 187 kuş türünün barındığı ve 7 bin 800 hektar alanı kaplayan birinci derece doğal sit alanı Seyfe Gölü kurudu.

Doğa Koruma Vakfı Başkanı Nevzat Ceylan, "çok değişik ekosistemleri içinde barındıran, Avrupa, Asya ve Afrika kıtaları arasında süregelen iki kuş göç yolu üzerinde bulunan göl, kuruduğu için 100 bine yakın kuş bölgeyi terk etti" dedi.

Ceylan, gölün kuruma nedenlerini de açıkladı: "7 bin 800 hektar alanı kaplayan 20 kilometre uzunluğundaki gölde milyonlarca yıldır yaşayan canlılar, yok olmuştur. DSİ, göl suyunu Delice Irmağı'na akıtarak, gölün kurutulmasını sağlamıştır. Çevre köylerdeki çiftçilerin sulama amaçlı kuyular açmaları da kurumayı hızlandırmıştır."

İpek Yolu üzerinde
Gölün etrafında çok sayıda höyük de bulunduğunu belirten Ceylan, "göl çevresinde dört, beş höyük bulunuyor. Göl, İpek Yolu üzerinde yer alıyor. Bu boyutuyla bile düşünüldüğünde gölün ne kadar büyük bir önem taşıdığı anlaşılır" yorumunda bulundu.

'Kurtarmaya çalışıyoruz'
DSİ 12'nci Bölge Müdürü Sedat Özpınar ise 1994 yılından bu yana Seyfe Gölü'nün kurtarılması için çalışma yürüttüklerini ve bu projelerinin Çevre ve Orman Bakanlığı'nın maddi desteği ile devam ettiğini söyledi.

Özpınar, "Seyfe Gölü'nü besleyen üç ana kaynak var. Bunlar, Seyfe, Horla ve Malya kaynağı. Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü, geçmişte Seyfe kaynağı üzerine içme suyu tesisi, Horla kaynağı üzerine de 3.5 milyon metreküp kapasiteli gölet kurmuş. Bu yıl, çalışmalarımızı son aşamaya getirdik" dedi.

Sedat Özpınar, gölü kurtarmaya çalıştıklarını da anlattı:

"Çevre ve Orman Bakanlığı geçtiğimiz yıl burada yürüttüğümüz proje için bize 500 milyar, bu yıl için de 481 milyar 750 milyon lira ödenek tahsis etti. Seyfe Gölü'nü ve çevresindeki tarım arazilerini tuzlanmadan kurtarmak için üzerinde yıllardan beri çalıştığımız projemiz yıl sonuna kadar bitecek.

Proje kapsamında 104 bin 538 metre kanal açılmış, yaklaşık 6 milyon metreküp hafriyat yapılmıştır. Ayrıca yaptığımız kanallara son derece modern, uydudan kontrol edilebilen açma kapama kontrol noktaları kuruldu."
380
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.