Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Bir yılda 1 milyar SARS vakası

Bir yılda 1 milyar SARS vakası

Bir İngiliz bilimadamı, önlem alınamazsa tüm dünyada bir yıl içinde 1 milyar insanın SARS'a yakalanabileceği uyarısında bulundu. SARS'ın özellikle gelişmekte olan ülkelerde büyük tehdit oluşturduğuna dikkat çekildi.

Önde gelen İngiliz bilimadamı Dr. Patrick Dixon, dünyada bir yıl içinde 1 milyardan fazla insanın SARS'a yakalanabileceğini bildirdi. Dr. Dixon, SARS'ın AIDS'den daha fazla kişiye bulaşabileceği konusunda uyardı. Avustralyalı bir enfeksiyon uzmanı olan Glenys Harrington ise virüsün Üçüncü Dünya ülkelerini tahrip edebileceği uyarısında bulundu. Harrington, SARS'ın gelişmekte olan ülkelere büyük tehdit oluşturduğunu söylerken "Bazı ülkeleri yıkım derecesinde etkileyebilir. Şimdiden bu ülkelere elimizden gelen yardımı yapmaya başlamalıyız" dedi.

ÇİN EKONOMİSİ ÇÖKTÜ
Dünya Sağlık Örgütü (WHO), SARS aşısının birkaç aydan önce geliştirilemeyeceğini, İngiliz bilimadamları ise yıl sonuna kadar ancak hazır olabileceğini açıkladılar. Yine de aşının güvenlik kontrollerinin kullanımını iki yıl geciktirebileceği belirtiliyor. SARS'ın Guangdong eyaletinden başlayarak yayıldığı tahmin edilen Çin'de önlemler yüzünden günlük hayat felç oldu, ekonomik yapı adeta çöktü. Dünya Sağlık Örgütü, hastalığı kontrol altına almayı başaran ilk ülkenin Vietnam olduğunu açıkladı. WHO yetkilileri, Hanoi'de düzenlenen basın toplantısında, bu ülkeye seyahat edilmemesi yönündeki tavsiyelerini kaldırdıklarını belirttiler. Hastalığın ilk kez görüldüğü Vietnam'da 8 Nisandan bu yana SARS vakasına rastlanmadı. Her türlü eğlence yerini kapatan, evlilikleri bile yasaklayan Çin ise bir Ulusal SARS Kontrol Merkezi kurdu. Hastalıkla mücadele için 10 adımlık bir strateji oluşturan yetkililer, her yerde sıkı karantina uygularken yoksul SARS hastalarına bedava tedavi gibi önlemler de aldılar.
(Hürriyet)
403
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.