Magazin

Bir yastıkta kocamak kolay değil

Bir yastıkta kocamak kolay değil

Çiftlerin her gece yaşadığı sıradan bir olay gibi görünen 'birlikte uyumak' üzerine kitap yazan Dr. Rosenblatt'a göre yatağa iki kişi girmek iletişimin güçlenmesini sağlıyor.

Her akşam tekrarlanan, sıradan bir durum olsa da çift olarak uyumak, asla sadece 'uyumak' anlamına gelmiyor.

Bir süre oğluyla aynı yatağı paylaştıktan sonra, bunun zorluğunu fark edip başka bir insanla uyumak üstüne bir araştırma yapan, hatta bir de kitap yazan bir isim var; Dr. Paul C. Rosenblatt. Minnesota Üniversitesi'nde çalışan Dr. Rosenblatt, aynı yatağı paylaşan 42 çiftle görüşerek tamamladığı kitabı 'Bir Yatakta İki Kişi: Çiftlerin Yatak Paylaşımının Sosyal Sistemi'nde, beraber uyumak üzerine çok ilginç tespitlerde bulunuyor.

Sözde yalnız uyumak istiyor!
Biriyle aynı yatağı paylaşmak, uyku düzensizliğinden horlama problemine, prostat ve sıcak basmasına, uykudan önce TV izleme, kitap okuma ya da köpeği, kediyi yatağa alıp almama alışkanlığına dek uzanan pek çok konuda ortak karar almayı gerektiriyor.

Dr. Rosenblatt da kitabında pek çok çiftin yalnız uyumayı tercih ettiklerini söylediği halde aynı yatağı paylaşmaya devam ettiğine dikkat çekiyor.
Dr. Rosenblatt, görüştüğü çiftlerin bazılarının seksten bahsettiğini, ki-mininse hiç değinmediğini söylüyor.

Ona göre ortak yatak, genelde çiftlerin ilgilerini dağıtan faktörleri ve birbirlerinden uzak kalmalarına neden olan farklı ilgi alanlarını dışarıda bırakarak yakınlaşmasını sağlayan bir mekân.

"Gün boyu uzak kalan çiftler aynı yatakta uyuyarak yakınlaşıyor, iletişim kurmaya başlıyor" diyen Rosenblatt, bir önceki evliliği ayrı uyumanın etkisiyle biten birkaç çiftin, şimdiki eşleriyle beraber uyuyarak evliliği canlı tutmaya çalıştıklarını belirtiyor.

Rosenblatt, söyleşilerinde aynı yatağı paylaşmanın hayat kurtardığı örneklere de rastlamış. Çiftler arasında birbirinin, uyku sırasındaki nefes ve horlama problemlerini fark ederek felç, kalp veya şeker krizine erken müdahale edilmesini sağlayanlar var.

Menopoz, prostat, ameliyat...
Beraber uyumak oda sıcaklığından yatağın konumuna kadar pek çok ince ayrıntıda da uzlaşmayı zorunlu kılıyor. Yatağa evcil hayvan ya da çocukları kabul etme, yatakta yeme, pencere açık uyuma gibi pek çok konuda varılan çözümler, aslında ilişkiye de ayna tutuyor. Yatak paylaşma alışkanlıkları zaman içinde değişebiliyor.

Örneğin kadınlar geceleri genelde üşürken, menopoz döneminde aşırı sıcak hissedebiliyor. Ya da yaşı ilerleyen erkekler prostat yüzünden gece sık sık tuvalete gidiyor. Ameliyat ve hastalık gibi durumlarda da çiftlerin birlikte
uyuması zorlaşıyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 20.09.2006
487
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.