Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Bir Türk "Star Wars" fan-filmi

Bir Türk "Star Wars" fan-filmi

Temizlik sopalarından ışın kılıçları yaptılar, vantilatörle hızlı giden uzay aracı sahnelerini çektiler. Dört genç, hayranı oldukları "Star Wars / Yıldız Savaşları" filmlerinin iki bölümünü böyle hazırladı.

Bazı insanlar vardır, bir oturuşta seri bir filmin üç-dört bölümünü seyrederler. Kapının altından yemeğini, suyunu verin onlara yeter. Çok sevdikleri o filmin her karesini hatmeder, tüm ayrıntıları hafızalarına kazırlar. Kutan Ural (20), Çağdaş Çıtır (19), Can Akdağ (20) ve Batuhan Çokmar'ı (16) da bu kategoride değerlendirebiliriz. Ekipteki herkes sıkı bir sinema takipçisi. Ama hepsinin en çok sevdiği film "Star Wars / Yıldız Savaşları". Bakmışlar dünya gözüyle George Lucas'ın "Yıldız Savaşları"nda rol alamayacaklar, onlar da kendi "Yıldız Savaşları"nı yaratmışlar.

Bir filmin hayranları tarafından çekilmiş haline verilen isim olan fan-film için kamera arkasına geçmişler. Hatta çekmekle kalmayıp oynamışlar da. 30 dakikalık "Izon'un Sırrı" ve 10 dakikalık "Tuzak" adlı fan-filmler şu an montaj aşamasında. Toplam 12 kişinin rol aldığı filmler mayıs ayında sadece İnternet'te seyirciyle buluşacak.

Hayaliniz gerçek oldu galiba. Hem bir film çektiniz hem de oynadınız.
* Can Akdağ: Çevremizdekiler bize genelde "Star Wars" fanı diyor. İnsanların gözünde nasıl bir imaj çizdiğimizi bilmiyoruz ama biz Müslüm Gürses hayranları gibi hayranı olduğumuz şey için kendini jiletleyen insanlar değiliz. Biz bu filmi çok seviyoruz. Bir "Star Wars" hayranı olarak kamera önünde veya arkasında küçüklüğümüzden beri rüyalarımızı süsleyen bir ortamın içinde olduk. İnsanın kendini ekranda bir uzay gemisini kumanda ederken ya da ışın kılıcıyla dövüşürken görmesi çok güzeldi.

"Yıldız Savaşları"nın orijinal senaryosuna bağlı kalmamışsınız. Alternatif senaryoyu nasıl hazırladınız?
* Çağdaş Çıtır: Fan-filmlerde genellikle senaryo orijinal filmle aynı olmaz. Çelişkiye düşmeyecek şekilde bir alternatif senaryo yazılır. Bunun nedeni de filmin orijinal senaryonun bir parçası olduğu düşüncesini seyirciye verebilmektir. "Star Wars" evreni çok geniş. Böyle bir evrende filmlere alternatif bir senaryo yazmak zor olmadı.

"Bu film için ormanda koşturacak, yuvarlanacak bir kız oyuncu bulamadık"
Genellikle bilimkurgu filmleri pahalı prodüksiyonlardır. Sizinki öyle olmadı galiba.
* Can A.: Evet. Ne kadara mal olduğunu bilmiyorum ama çok fazla tutmadı. Film için gerekli olan para harçlıklarımızdan çıktı. Filmi amatör bir el kamerasıyla çektik.

* Çağdaş Ç.: Filmde, oyunculuktan kameraya, kostümlerden ışıklandırmaya, kıyafetlerden animasyonlara değin her şeyi kendi imkanlarımızla oluşturduk.

Filmin setinden, çekimlerden biraz bahsedin.
* Batuhan Çokmar: Set çoğunlukla Can'ın evi oldu. Evin bir duvarına 15 milyon liraya yaptırdığımız yeşil perde kurduk. Bilgisayar yardımıyla bu fon, oyuncunun arkasında istenen bir set olabiliyordu. Ankara'da çekmemize rağmen deniz manzaralı bir sahne bile oldu. Ahlatlıbel'deki ormanı aksiyon sahneleri için kullandık. Uzay gemisinin hareketli olduğu anları da vantilatör yardımıyla yaptık.

Sizi zorlayan ne oldu?
* Batuhan Ç.: Bilgisayar efektleri ve kız oyuncu. Biz filmde oynatacak bir kız bulamadık. Senaryoda başrolde bir kız vardı, ancak hiç kimse bizimle ormanda koşturmayı, yerlerde yuvarlanmayı göze alamayınca o oyuncuyu biz erkek yaptık. Filmde pilotları canlandıranlar da "Star Wars"u seven çevremizdeki arkadaşlarımız oldu.

* Kutan Ural: Batuhan ufak el çizimleri yaptıktan sonra bunları bilgisayara geçirdi. Uzay gemisinin görüntüsü 3D yöntemiyle oldu. Kostümlerimizi Ankara Ulus'ta bir terziye diktirdik. Kostümlerin patronlarını verdiğimizde terzi bunlarla ne yapacağımızı anlayamadı. Biz de içlerinde siyah cüppeler olan bu kıyafetleri, yanlış anlaşılmalara mahal vermemesi için okul piyesinde kullanacağımızı söyledik. Işın kılıçlarının tutma yeri oyuncakçılarda satılan ışın kılıçlar. Dövüş sahnelerinde çabuk hasar görmemesi için plastik kısımlarını sökerek yerlerine vileda sopalarını ekledik. Sonra da rotoscoping denilen teknikle bilgisayarda ışın kılıçlarına parlama efektlerini verdik.

"İnsanlar sopalarla kavga edeceğimizi düşündü"
* Kutan Ural: Ormanlık alanda çektiğimiz sahnelerde ortalıkta dolaşan veya piknik yapan insanların dikkatini bir hayli çektik. Hatta bir ara ekibe, meraklı vatandaşı oyalamaktan sorumlu bir kişiyi bile ekledik.

Işın kılıcı yapmak için aldığımız süpürge saplarını ne için aldığımızı, niye yanımızda taşıdığımızı çoğu kişi anlayamadı. Elimizde sopalarla dolaşırken çoğu kişi kavga etmeye gittiğimiz düşünmüştür herhalde.
(Milliyet Cumartesi)
Yayın tarihi: 02.04.2005
616
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.