Magazin

Bir 'tık'la bir hayat kurtar

Bir 'tık'la bir hayat kurtar

Uluslararası organizasyonlar aracılığıyla İnternet'ten dünyadaki yardıma muhtaç birine hiçbir ücret ödemeden yardım edebilirsiniz. İlgili web sitesine girip, ilgili yeri tıklamanız yeterli.

Teknolojinin gelişmesi ve iletişim imkânlarının artmasıyla birlikte insanların birbirine ulaşması ve yardımlaşması daha da kolaylaştı. Artık sadece parmağınızı oynatarak Somali'deki aç bir çocuğa yardım edebilirsiniz.

http://www.NetAid.org,
http://www.thehungersite.com,
http://www.childrenhealt.com
gibi organizasyonlar İnternet üzerinden sizin yerinize yardıma ihtiyacı olan kişilere ulaşıyor.

Öncüsü BM
Birleşmiş Milletler (BM) tarafından organize edilen NetAid, BM Milenyum Bildirgesi'ndeki hedefleri gerçekleşmeyi amaçlayan bir internet organizasyonu. Aralarında Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in de bulunduğu 191 ülke lideri tarafından imzalanan Milenyum Bildirgesi, 2015 yılına kadar dünyadaki açlığın yarı yarıya azaltılmasını öngören bir dizi hedef belirledi.
NetAid ise bu hedeflere ulaşılacak projelerin geliştirilmesi ve zengin ülkelerden sağlanacak desteğin artırılması amacıyla oluşturulmuş bir örgütlenme. Yenilikçi teknolojilerin kullanımıyla BM ve özel sektör arasında kurulan bu işbirliği, yoksulluğun giderilmesi için birlikte çalışmak isteyen insaları bir araya getiriyor. Toplanan kaynaklar yoksulluğu gidermeye yönelik uluslararası projelerin geliştirilmesi ve uygulamaya harcanıyor.

Sistem nasıl işliyor?
NetAid örgütlenmesi, zengin ülkelerde bilincin yükseltilmesi ve yoksullar için yürütülen projelere katılımı teşvik etmeye çalışıyor. Atılan her küçük adımın yoksul insanların hayatında anlamlı ve büyük değişimler yaratacağını savunan NetAid, sağlanacak olumlu değişiklikleri kamuoyuna duyuruyor ve insanların bu konudaki umudunu canlı tutuyor. Bu amaçla NetAid, 'dünya sınıfı' adıyla internetten eğitim faaliyetleri yürütüyor.

İnternet'te gençlik etkinlikleri ve gönüllülük uygulamaları destekleniyor, çok sayıda kampanya düzenleniyor. 1999'da BM Kalkınma Programı ve Cisco Systems işbirliğiyle kurulan netAid.org'un yıllık bütçesi yaklaşık 4 milyon dolar. NetAid 18 personel, çok sayıda stajyer ve gönüllü desteğiyle hizmet veriyor.

Thehungersite.com adresi ise Amerika'da çalışan, 'Merhamet Savaşçıları' anlamına gelen Mercy Corps, ve 'İkinci Hasat' anlamına gelen American Second Harvest adlı kâr amacı gütmeyen iki vakıf aracılığıyla yoksullara yardım ediyor. Ancak http://www.hhehungersite.com'un uygulaması Netaid'den biraz farklı.

Yardımlar sponsorlardan
Siteye girdiğinizde karşınıza çıkacak olan 'Give Food' yazan sarı ikona tıkladığınızda siteye reklam veren sponsorlardan aç bir insanı tek öğün doyurmaya yetecek kadar para yardımı yapılıyor. Siteye reklam verenler genellikle yüksek bütçeli gıda firmaları. Sistemin ana sponsoru Pax World adlı bir şirket.

Bu tip firmalar siteye reklam verip imajlarını olumlu yönde geliştiriyor, kendi başlarına yapmak istediklerinde skıntılı olacak yardımları bu tip organizyonlar aracılığıyla gerçekleştirip, daha az masraflı ve daha etkili yardım yapmış oluyor.
Siz de isterseniz hesap numaralarına istediğiniz miktarda para yatırarak 'Açların dostu, yoksuların koruyucusu' gibi unvanlar alabilirsiniz.

Açlık sitesindeki, 'Bedava yiyecek ver' linkine tıklayanlar, dünya genelindeki açlara günlük ortalama 75-150 bin tabak arasında temel yiyecek gitmesini sağlıyor. Bu rakam ortalama 5 ile 8 ton yiyecek anlamına geliyor. Geçen yıl siteyi ziyaret edenler 47 milyon 919 bin 670 tabak yiyecek bağışladı. Bu yılki hedef ise, 60 milyon tabağa ulaşmak.

Hayvanlar, ağaçlar...
Thehungersite'nin dört kardeş sitesi daha var. Kanser hastalarına ilaç yardımı yapılmasını sağlayan breastcancersite.com, çocuk sağlığını korumaya yönelik çalışan childhealthsite.com, hayvanların güvenliğini sağlamaya yönelik theanimalsecurite.com ve yağmur ormanlarının korunmasına çalışan therainforest.com siteleri de thehungersite ile aynı mekanizmayı kullanıyor.

TEGV de yapmıştı
Türkiye'de ise benzer bir çalışmayı iki yıl önce Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) kız çocuklarının okutulması amacıyla gerçekleştirilen kampanya ile yapmıştı. İnternet sitesine konulan bir ikona tıkladığınızda açılan hesap numarasına sponsorlar tarafından 1 milyon lira yatırılıyordu.

Günde 24 bin kişi ölüyor
BM rakamlarına göre:

 • 1.2 milyardan fazla insan, yani dünyada yaşayan her beş kişiden biri günde 1 dolardan daha az parayla geçinmek zorunda.


 • Sahra Çölü güneyindeki Afrika'da, nüfusun yarısı günde 1 dolardan daha az parayla yaşıyor.


 • Gelişmekte olan ülkelerde her gün 800 milyon insan, yatağına aç giriyor.


 • Dünyada günde ortalama 24 bin kişi açlık veya açlığa yakın nedenlerle ölüyor.


 • Güney Asya'da her dört kişiden biri, Sahra Çölü güneyindeki Afrika'da ise her üç kişiden biri açlıkla boğuşuyor.


 • Dünyada yaşayan her altı kişiden biri, okuma-yazma bilmiyor.


 • Halen, yaklaşık 115 milyon çocuk okula gitmiyor.


 • Eğitim görmeyen bu çocukların yüzde 60'ı kız çocukları ve okuma-yazma bilmeyen 876 milyon yetişkinin üçte ikisi de kadın.

 • (Radikal)
  Yayın tarihi: 03.04.2004
  417
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.