Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Bir süt, melatoninli olsun

Bir süt, melatoninli olsun

Hem beslesin hem de mutlu etsin! Britanya'da, uykusuzlara melatonin hormonlu süt, mutsuzlara orkideli dondurma çıktı. Sırada 'stressavar' çikolata ve bisküvi var.

Her şey tüketicinin mutluluğu için. Britanya'da bazı firmalar, 'mutlu ve iyi hissettirecek' yiyecekler üretiyor. Red Kite Farms adlı firma, uyku sorunu çeken müşteriler için, içeriğinde daha çok melatonin hormonu bulunan sütler üretmeye başladı. Bunun için ineklerde doğal olarak bulunan hormondan yararlanan şirket, hayvanlarda bu hormonun üretimini artırmak için yollar aradı. Sonunda yetiştirme, yaş ve gazlanma safhası gibi özelliklerin en uygun olduğu koşullar belirlendi. Şirket bunun için ineklerini güzel bir uykunun sonrasında, şafak vakti sağmaya başladı.

'Jet lag'a karşı da etkili
Şirket yöneticisi Claire Pool, melatoninin, yolculuklardaki saat farkının yol açtığı 'jet lag' sorununa karşı da yardımcı olduğunun bilindiğini hatırlatarak, "Uzun uçak yolculuğu yapan kişiler melatonin içeren haplarla uyumaya çalışıyor. Biz de insanların uyumalarına yardımcı olacak bir yol düşündük" diyor. 'Tüketici dostu' bir başka şirket olan Mackie's of Scotland, dondurma üreticisi. Şirket, insanları mutlu ettiğine inandığı için, dondurmalarına orkide esansı ekledi. Şirket bu fikrin kısmen ticari olduğunu kabul ediyor. Antistres içerikli çikolata ve bisküvilerin de yolda olduğu müjdesi de veriliyor.
(Radikal)
437
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.