Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Bir saat TV saldırgan yapıyor

Bir saat TV saldırgan yapıyor

Günde bir saat televizyon izlemek ergenlik çağındaki gençleri saldırgan eğilimli yapıyor. Günde 3 saatten fazla televizyon ise direkt şiddet davranışlarına itiyor.

ABD`de yapılan bir araştırmaya göre, günde bir saatten fazla televizyon izleyen ergenlik çağındaki gençler şiddete daha fazla eğilimli oluyor.

Science dergisinde yayınlanan araştırmada, günde bir saatten az televizyon izleyen gençlerin yüzde 5.7`sinin ileriki yıllarda diğer insanlara karşı şiddet içeren davranışlarda bulundukları belirlendi.

Günde 1-3 saat arasında seyredenlerin ise yüzde 22.5`nin gelecekte saldırgan davranışlarda bulunduğu saptandı.

Üç saatten fazla televizyon izleyenlerin ise yüzde 28.8`i şiddet içeren davranışlar gösteriyor. Cinsiyetlere göre ayrıldığında ise çok TV izleyen erkeklerin yüzde 45`i, kadınların ise yüzde 12.7`sinin şiddete eğilimli olduğu görüldü.

Erkeklerde şiddet eylemleri yaralanmalara yol açan saldırı ve kavga şeklinde olurken, kadınların şiddeti kendini hırsızlık ve yaralama tehdidi şeklinde gösteriyor.

Araştırma ekibinin başkanı Columbia Üniversitesi öğretim üyesi Jeffrey Johnson, bir saatten fazla seyretmek ile bir saatten az seyretmek arasındaki farkın, ortaya çıkan şiddet eğilimi açısından 4 kat fazla olduğunu söyledi.

Johnson, ailelerden, çocuklarının günde bir saatten fazla televizyon seyretmelerine izin vermemelerini istedi.

Davranış bilimcisi Johnson, televizyon programlarının yüzde 60`ının şiddet içerdiğini söyledi. Araştırmalar, televizyonda bir saatlik bir sürede 3-5 şiddet içeren sahnenin bulunduğunu gösteriyor.

Araştırma çoğu beyaz 707 genç arasında 17 yıl süreyle yapıldı.
290
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.