Magazin

Bir porsiyon oksijen lütfen!

Bir porsiyon oksijen lütfen!

İstanbul'da yeni açılan bir kafede oturuyoruz. Ancak elimizde kahve fincanları değil, burnumuzda 'hortumlar' var. Bu hortumlar ise vücudumuzdaki oksijen miktarını arttırarak daha enerjik olmamızı, stresten uzaklaşmamızı sağlıyor...

Bade Gürleyen / Tempo

Vanilya, nane, lavanta, çilek, yeşil elma... Çay çeşitlerinden değil, 'oksijen çeşitlerinden' söz ediyoruz. Bağdat Caddesi Erenköy'de bulunan 'Oksienerji-Oksijen Cafe Cadde' adlı yeni mekanda müşteriler hem yiyip içiyor, hem stres atmak için istedikleri aromaya sahip oksijeni soluyorlar. Ancak burada, hastanelerde doktor kontrolünde uygulanan ve ciddi oksijen tüplerinin kullanıldığı, medikal bir oksijen tedavisi söz konusu değil. Oksijen Cafe'de sadece 'oksijen aromaterapi' yapılıyor. Yani havadaki oksijen özel cihazlar tarafından alınıp vanilya veya lavanta gibi aromalarla zenginleştirilerek, işlenmiş bir şekilde kişiye burundan, hortumlarla veriliyor. Bu verilen oksijense soluduğumuz havadaki oksijenden yaklaşık 4 kat daha yoğun. Günlük yaşantımızda soluduğumuz havadaki oksijen oranının % 21, işlenmiş havadaki oksijen oranının ise % 95 olduğunu biliyor muydunuz?

Yaşam kalitesi yükseliyor
Yapmış olduğumuz oksijen aromaterapisinden sonra 'stressiz' bir şekilde Alper Kaynarkan ile sohbet ediyoruz. Kaynarkan, çok yakın arkadaşı Uygur Geray ile birlikte kurduğu bu kafenin çok ilgi gördüğünü söylüyor: "Bu kafe, Türkiye'de bir ilk. Oksijen tedavisi sağlık merkezlerinde yapılıyor ancak kafe tarzında bir mekan henüz yok. Oksijen aromaterapisinin doğum yeriyse Japonya. 40 yıldır Japonlar dinç kalmak için 'oksijen depoluyorlar'. Japonya'dan sonra oksijen kafeler ABD ve Kanada'da yaygınlaştı. Avrupa'da ise ingiltere, Hollanda ve Isveç'te yaygın. Ancak bu uygulama 10-15 yıldır standart hale geldi. Genellikle barlarda, kafelerde, güzellik salonlarında ve sağlık merkezlerinde kullanılıyor. Moskova'da ise 1 ay önce bir oksijen kafe açıldı..."

Medikal oksijen verilmediğini söyleyen Kaynarkan, sadece havadaki oksijenin temizlenerek aromalarla zenginleştirildikten sonra kişiye verildiğini söylüyor. Yani bu, tıbbi bir müdahale değil. Sadece soluduğunuz hava 'aromalaştırılıyor'. Oksijen aromaterapisinin etkisi ise herkeste farklı. Bazı insanlarda bu uygulama 6-7 dakikada etkisini gösterirken, bazılarında 15 dakikada etki ediyor. Kaynarkan, beklenen etkinin görülmesi için cihaza en az 10 dakika, en fazla 15 dakika bağlı kalınması gerektiğini söylüyor. Çünkü oksijen alımı abartılırsa 'aşırı doz oksijenden' orada uyuyakalabilirsiniz. Oksijen aromaterapinin 15 dakikası 15 YTL. Haftada 2-3 seans yapmak ise yeterli. Kaynarkan, "Ancak günde 4-5 kez 15'er dakika uygulanabilir" diyor.

Oksijen Cafe'de kesinlikle sigara içmek yasak. Yani ortamda hava kirliği diye bir şey yok. Üç kattan oluşan kafede, yakında bir toplantı salonu da hizmete girecek. isteyen şirket ya da şahıslar toplantılarını oksijeni bol bir mekanda yapabilecekler.

Oksijen aromaterapiyi stresten arınmak, bağışıklık sistemini güçlendirmek, hatta kilo vermek isteyenler tercih ediyor. Örneğin yeşil elma aroması bir süre sonra tokluk hissi yaratıyor. Bu da zayıflamaya yardımcı olabiliyor. Peki bu oksijen uygulaması uyuşturucu gibi, bir süre sonra bağımlılığa yol açabilir mi? "Hayır" diyor Kaynarkan gülerek: "Bu, sadece bir rahatlama, stres atma şekli, bir tercih. Bazı insanlar yoga yaparak, bazıları spor yaparak, bazıları kitap okuyarak, bazıları ise oksijen alarak stresten arınmayı tercih ediyor. Bu uygulamayla yaşam kaliteleri yükseliyor.

Oksijen aramalarını düğmelere basarak kendileri seçebiliyor. İsterlerse bütün aromaları karışık da alabilirler. Aroma istemeyenler ise sadece saf oksijen alabilir." Müşteriler oksijen uygulamasından sonra huzur içinde ayrılıyorlar Oksijen Cafe'den. Aldıkları bu oksijen bağımlılık yaratmıyor yaratmasına, ama içlerine dolan bu huzurun 'bağımlısı' kalıyorlar... .

Oksijen aromaterapi nedir?
 • Medikaloksijen değil. Medikal oksijen % 100 saflıkta, hastalar için özel hazırlanmış, reçeteyle satılan ve doktor gözetiminde kullanılması gereken bir oksijen türü. Oksijen aromaterapideyse, ortamdaki hava % 87-95 oranında zenginleştirilerek kişiye veriliyor.


 • Güvenli. Gerekli olan oksijen, basınçlı tüplerden sağlanmadığı için kullanım sırasında herhangi bir tehlike olmuyor.


 • Duygusal ve zihinsel olarak etkisi olumlu.


 • Aroma terapinin fiziksel etkileri de var. Kaslarda biriken ve yorgunluğa yol açan laktik asit miktarını azaltıyor. Örneğin spor yapıldığında kaslarda laktik asit birikir. Bu da yorgunluğa ve kasılmaya neden olur. Oksijen terapi bu yorgunluğu azaltıyor. Vücudun ihtiyaç duyduğu faydalı minerallerin, vitaminlerin, aminoasitlerin ve proteinlerin vücut tarafından emilimini kolaylaştırıyor.


 • Zayıflamaya yardımcı. Vücudumuz, yağ hücrelerini yüksek kaliteli oksijen kullanarak yakar. Vücuda daha fazla oksijen girdiği için yağ yakımı hızlanıyor.


 • Dikkat ve kavrama yeteneği artıyor, hafıza kapasitesi yükseliyor, stres ve stres kaynaklı baş ağrıları azalıyor. Oksijen cildi ve saçları besliyor. Vücuttaki toksinler ve serbest radikallerin atılmasına yardımcı oluyor. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Hücreleri koruyor, besliyor ve böylece yaşlanmayı da yavaşlatıyor. Yaşam kalitesi yükseliyor.
  Yayın tarihi: 27.07.2005
 • 776
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.