Magazin

Bir oyun yazarının ölümü

Bir oyun yazarının ölümü

Pulitzer ödüllü Amerikalı oyun yazarı Arthur Miller kalp yetmezliği sonucu hayata gözlerini yumdu.

Çağdaş Amerikan tiyatrosunun önde gelen yazarı, elli yılı aşkın süredir hem Broadway hem de dünya tiyatrolarında en çok sahnelenen oyunların yaratıcısı Arthur Miller, 89 yaşında yaşama veda etti. Miller, bir süredir kanser, zatürree ve kalp rahatsızlığıyla mücadele ediyordu.


Karamazov Kardeşler ile başlayan serüven
Yapıtlarında çağının önemli siyasi, toplumsal ve ahlaki sorunlarını işleyen Miller, 17 Ekim 1915'te New York'ta doğdu. İlk gençlik çağlarının entelektüel bir çabayla geçmediğini söyleyen yazar,Dostoyevski'nin "Karamazov Kardeşler" kitabını okuduktan sonra yazar olmaya karar verdi.

Oyun yazmaya, gazetecilik okumak üzere 1934'te girdiği Michigan Üniversitesi'ndeki öğrencilik yıllarında başlayan Miller'ın ilk dönemine ait oyunlarından biri Detroit'teki Federal Theatre Project tarafından sahnelendi.

Satıcının Ölümü ile Pulitzer aldı
"The Man Who Had All the Luck" adlı oyunuyla, 1944 yılında New York Eleştirmenler Derneği'nin ödülünü kazanan Miller'ın 1947'de "All My Sons" (Hepsi Oğlumdu ya da Bütün Oğullarım) Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Ödülü, 1949'da "Death of a Salesman" (Satıcının Ölümü), Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Ödülü ve Pulitzer Ödülü aldı.

Yazara uluslararası ün kazandıran Satıcının Ölümü, izlenimci yaklaşımıyla Miller'ın en beğenilen eseri olarak görülür.

Amerikan toplumunu eleştirdi
Miller ilk yapıtlarında, Amerika'nın refah toplumu olma idealini ve "Amerikan rüyası"na ulaşmak uğruna bireylerin verdikleri ödünleri işledi. Yazarın yaşadığı topluma yönelttiği eleştirel bakış açısı, diğer oyunlarında da kendisini gösterir.

Cadı Kazanı ile soruşturmalara gönderme
Miller'ın 1953'te yazdığı ve bugün en tanınan oyunları arasında olan "The Crucible" (Cadı Kazanı), 17. yüzyılda Massachusetts'in Salem kasabasında yapılan cadı avlarını konu alır. Miller bu oyunda, 50'li yıllarda Amerikan Aleyhtarı Faaliyetler Komitesi'nin komünizm karşıtı soruşturmalarına gönderme yaptı.


Sansasyonel evlilik
Miller'ın Amerikalı aktris Marilyn Monroe ile 1959'da yaptığı evlilik, büyük yankı uyandırdı. Çift, bundan 5 yıl sonra boşandı. Miller, Monroe ile kısa süreli evliliğine ilişkin otobiyografik unsurlar taşıyan 1964 tarihli "After the Fall"(Düşüşten Sonra) oyunuyla bu kez doğrudan, McCarthy dönemini eleştirdi.

İngiltere'de yüzyılın oyun yazarı seçildi
İngiltere Kraliyet Ulusal Tiyatrosu tarafından 1998 yılında yapılan, 800 oyuncu, eleştirmen, oyun yazarı ve yönetmenin katıldığı ankette, 20'nci yüzyılın en büyük oyun yazarı seçilen Miller'ın tiyatro dışındaki çalışmaları arasında, 1945 tarihli romanı "Focus",o dönem evli olduğu Marilyn Monroe için 1961'de yazdığı "The Misfits" (Uygunsuzlar) ile "Everybody Wins" (Kaybeden Yok) (1990) adlı film senaryoları ve gezi yazıları sayılabilir.
Yayın tarihi: 12.02.2005
439
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.