Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Bir 'öpücük' yatağa düşürdü

Bir 'öpücük' yatağa düşürdü

Şarkıcı Esra Balamir, öpücük hastalığı yüzünden bir buçuk aydır tedavi görüyor. 'Öpüşme'yle bulaşan hastalık kendini yüksek ateş, ağrı, halsizlik ve titreme şikâyetiyle gösteriyor.

Şarkıcı Esra Balamir, bir buçuk aydır "öpücük" hastalığıyla boğuşuyor. Tıpta "enfeksiyöz mononükleoz" olarak bilinen "öpüşme" hastalığına yakalanan Balamir, şiddetli boğaz ve kulak ağrıları çektiğini; günlerce yiyemediğini ve yüksek ateş nöbetleri geçirdiğini anlattı.

Yaşadıklarını "Ben böyle şiddetli bir ağrı görmedim" sözleriyle ifade eden Balamir, "Doktorlar öpücük hastalığına yakalandığımı söyleyince çok şaşırdım. Bu hastalık ağız yolu ve kanla geçiyormuş. Hastalığı duyduğumdan bu yana kimse ile öpüşmüyorum. Öpüştüğüm insana yazık olur" diye konuştu.

En ez iki hafta istirahat
Balamir'i pençesine alan hastalık ağız ya da kan yoluyla bulaşıyor. Virüs vücuda alındıktan hastalığın kuluçka dönemi, çocuklarda 10-14 gün, erişkinlerde 30-50 gün arası sürüyor. Öpücük hastalığı kendini, ortalama bir hafta süren halsizlik, iştahsızlık, bulantı, sigaradan tiksinme, karında dolgunluk hissi, kas ağrıları, göz arkasında ağrı, üşüme, titreme, ateş basması gibi şikâyetlerle gösteriyor.

Sonrasında yüksek ateş, boğaz ağrısı, lenf bezlerinde şişme, bademcik iltihabı, kulak iltihabı, karın ağrısı ve ishal ortaya çıkıyor. Hastalığa yakalananlara en az iki hafta yatak istirahatı veriliyor. Ateş dürücü ilaçlar ve antibiyotikler ile tedavi ediliyor. Bir kez öpücük hastalığı geçiren, hayat boyu bu hastalığa bağışıklık kazanıyor.

Tokalaşarak idare edin
Doktorlar, halk arasında öpücük hastalığı olanak anılan "enfeksiyöz mononükleoz"dan korunmanın en önemli yolunun, bu hastalığı geçirenlerle yakın temasta bulunmamak olduğunu söylüyor. Virüs aylarca kanda kalabildiği için, bu kişilerin en az altı ay kan vermemeleri öneriliyor. Ayrıca çok nadir görülen dalak yırtılmasından korunmak amacıyla hastalığın geçirildiği dönemlerde, spor yapılmaması da tavsiye ediliyor.
635
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.