Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Bir milyar euro'luk dev gemi

Bir milyar euro'luk dev gemi

Norveç'in 'Aker Tersaneleri', dünyanın en büyük transatlantiğini inşa ediyor. 220 bin grostonluk dev gemi 1 milyar euro'ya mal olacak.

'Royal Caribbean International' şirketinin ısmarladığı 'Project Genesis' ismini alacak transatlantiğin 900 milyon euro'luk sözleşmesi, ticari gemi yapımcılığında bir rekor.

Dünyanın ikinci en büyük transatlantik gemi işletmecisi Royal Caribbean'ın dünya deniz hatları dairesinin başkan yardımcısı Harri Kulovaara, 'çatal-bıçak-kaşık-peçete ve tüm sanat donatısıyla' gemide her tür gereç dahil tüm gemi yapım ve donatı masrafının 1,03 milyar euro tutacağını, bunun da tarihin en pahalı gemi yapımı olduğunu ifade etti.

220 bin gros-ton olacak
220 bin grostonluk gemiyi inşa edecek Aker Tersaneleri 13 bin kişi çalıştırıyor ve Norveç, Finlandiya, Almanya, Romanya ve Brezilya'da gemi inşa ediyor.

6 bin yolcu alacak
Genesis gemisi, 5 bin 400 ila 6 bin 400 yolcu alacak. Genesis Gemisi'nin su taşırma hacmi 100 bin ton. Bu da ABD'nin Nimitz uçak gemisinin 97 bin tonluk 'deplasman'ını gölgede bırakıyor.

Dünyanın en büyük transatlantik işletmecisi 'Carniva' şirketi, Caribbean'ın girişimi karşısında 'Pinnacle' tasarısından vazgeçtiklerini duyurdu. Halen en büyük transatlantik 151,400 grostonluk Queen Mary 2'yi Carnival-Cunard şirketi işletiyor.

Caribbean, 160 bin tonluk 'Freedom of the Seas'i suya indirirerek haziran ayında işletmeye hazırlanıyor.
Yayın tarihi: 07.02.2006
427
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.