Magazin

Bir kadehten fazlası riskli

Bir kadehten fazlası riskli

Günde bir kadehten fazla içki tüketmenin ve bunu alışkanlık haline getirmenin, siroz riski doğurabildiği belirlendi.

Mayo Klinik uzmanları, karaciğerin bir filtre ve üretim organı görevi yaparak kan dolaşım sistemine karışan toksinleri atabildiğini, içkinin ise karaciğeri yorarak bu işlevi azaltabildiğini bildirdi. Karaciğerin, aynı zamanda yiyecekleri enerjiye çevirerek besin değerleri üzerinde üretim mekanizması oluşturduğuna işaret eden uzmanlar, toksik etkinin bu mekanizmayı olumsuz etkileyerek, zamanla karaciğer yetmezliğine yol açabildiğini, bunun da siroz hastalığını doğurabildiğini belirtiyor.

İÇKİYLE İLAÇ KARIŞTIRILMASI TEHLİKELİ
İlaçlarla içki karıştırılmasının karaciğeri riske attığını belirten uzmanlar, bitkisel ilaçlarla normal ilaçların birlikte alınmasının da karaciğer için tehlike yarattığını kaydetti.

İlaçların ve vitaminlerin normal dozlarda alınmasının karaciğer için önemli olduğunu vurgulayan araştırmacılar, E, K, A ve D vitaminlerinin fazla dozda alınmasının tehlikeli olabildiğine dikkat çekti.

Başkalarının kan ve vücut sıvılarıyla temas etmenin hepatit riski doğurabildiğini belirten uzmanlar, cilt teması, aynı diş fırçası ve tıraş bıçağının kullanılmasının da hepatit riski oluşturabildiğine işaret etti.

Araştırmacılar, hepatit riski şüphesi altında bulunanların mutlaka doktora başvurarak kontrolden geçmelerini, gerektiğinde aşı olmalarınısalık veriyor. Bu arada karaciğer nakli ameliyatının Amerika'da 200 bin dolara mal olabildiğine işaret eden uzmanlar, birçok siroz hastasının karaciğer bulunana kadar yaşayamadığına ve karaciğer naklinin ise siroz hastalığı için tek çare olduğuna dikkat çekiyor.
Yayın tarihi: 26.02.2003
351
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.